Historia
W listopadzie 1999 r. powstały pierwsze stacje opieki. Pracownicy stacji opieki świadczą usługi z zakresu pielęgniarstwa i położnictwa rodzinnego nad chorym i jego rodziną w domu. Wykonują zlecenia lekarskie, prowadzą edukację prozdrowotną, pomagają osobom starszym i niedołężnym. Obejmują opieką ponad 35 tysięcy ludzi. Przy Stacjach Opieki działają wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Dla najuboższych pacjentów zakupywane są lekarstwa niezbędne w procesie powrotu do zdrowia.W nich pracę znajduje ponad 140 osób. W czerwcu 2000 r. wrocławska Caritas jako dar milenijny dokonuje zakupu Mammobusu. W ciągu dziewięciu lat działalności badaniom mammograficznym poddanych zostaje 70 tysięcy kobiet, głównie z małych miejscowości, gdzie dostęp do mammografii jest ograniczony.
W ostatnim pięcioleciu wrocławska Caritas wzbogaciła się o kolejne dzieła. Wraz z Kościołem Prawosławnym i Ewangelickim założono Ekumeniczną Stację Opieki obejmującą swoim działaniem miasto Wrocław oraz teren Kotliny Kłodzkiej i Jeleniogórskiej. W roku 2007 uruchomiono dwa zakłady rehabilitacyjne – w Henrykowie i Małkowicach oraz w kolejnych latach rozszerzono działalność Zakładu Opieki Zdrowotnej o kolejne stacje opieki – do Oławy i Ziębic dołączyły: Stacja Opieki w Dobroszycach i Małkowicach.
Jednym z najpoważniejszych dzieł Caritas w ostatnim czasie było uruchomienie Hospicjum Domowego w którym pod opieką fachowego personelu znajduje się 90 osób z powiatów: wrocławskiego, oławskiego, strzelińskiego i ząbkowickiego. Kolejnym wyzwaniem było stworzenie pierwszej w historii Caritas Wrocław stacjonarnej placówki medycznej czyli Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego w Małkowicach gdzie od 2 lat pielęgniarki i opiekunki przychodzą z pomocą 36 podopiecznym.
Zakład oddalony jest od południowej części Wrocławia o niespełna 16 km i znajduje się w budynku przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, położonym w malowniczym parku. Placówka dysponuje 36 miejscami w salach 1, 2 oraz 3 osobowych. Pacjenci przebywający na oddziale korzystają z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej jak również z rehabilitacji. Na co dzień z pacjentami oddziału pracują również terapeuci zajęciowi i w razie potrzeby porad udziela psycholog. Ważnym aspektem terapeutycznym jest kontakt uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej (warsztaty są umiejscowione w tym samym budynku), osób niepełnosprawnych z pacjentami przebywającymi w Zakładzie. Chorzy, którzy wyrażają taką wolę są odwiedzani przez uczestników WTZ-ów. W tym samym budynku znajduje się także Poradnia Ambulatoryjna Rehabilitacyjna wraz z Zakładem Rehabilitacyjnym oraz gabinety podstawowej opieki zdrowotnej, w których przyjmują lekarze rodzinni zaś pacjenci mogą korzystać z gabinetu zabiegowego i punktu szczepień. Pragniemy podkreślić, że nasi pacjenci mają dostęp do usług gabinetu zabiegowego w soboty, niedziele i święta, co wyróżnia nas spośród innych placówek medycznych tego typu. Zakład współpracuje również z Hospicjum Domowym Caritas oraz Opieką Pielęgniarską Domową Caritas świadczoną w domu pacjenta.