X Światowy Dzień Chorego | strona główna | 100 lat w służbie dzieciom specjalnej troski - historia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dobroszycach |
Po 40 latach Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy wraca do prawowitego właściciela
We wtorek, 29 stycznia bieżącego roku, po czterdziestu latach, do Kościoła Katolickiego powróci obiekt Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dobroszycach (ul. Stawowa 23). Tego dnia o godz. 14.00 w obecności Metropolity Wrocławskiego nastąpi uroczyste przekazanie nieruchomości. Jego właścicielem po podpisaniu aktu notarialnego stanie się Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy to najstarsza w powiecie oleśnickim placówka sprawująca opiekę nad dziećmi upośledzonymi umysłowo. Został on wzniesiony w latach 1892-1894, a jego budowa finansowana była przez Kurię Metropolitalną Wrocławską. Do roku 1960 w obiektach mieściły się m.in. zakład wychowawczy, Małe Seminarium Duchowne, Zakład Opieki Społecznej.
4 maja 2001r. Starostwo Powiatowe w Oleśnicy zwróciło się do Jego Eminencji Księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza z propozycją przekazania Kościołowi obiektu w Dobroszycach. W celu określenia stanu technicznego obiektu i możliwości jego wykorzystania w ramach działalności charytatywno-opiekuńczej zostały dwukrotnie przeprowadzone przez przedstawicieli Kościoła Wrocławskiego wizytacje miejsca. Ich opinie pozwoliły Metropolicie Wrocławskiemu decyzją z dn. 26. października 2001r. wyrazić zgodę na nieodpłatne przejęcie placówki przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przebywają wychowankowie upośledzeni w stopniu: lekkim, umiarkowanym, głębokim. Funkcjonują następujące odddziały: rewalidacyjno-wychowawczy dla głęboko upośledzonych (3 osoby), szkoła podstawowa dla dzieci z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym (19 osób), gimnazjum specjalne dla dzieci z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym (37 osób), szkoła przysposabiająca do zawodu dla młodzieży z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym (18 osób), szkoła podstawowa dla dzieci z upośledzeniem w stopinu lekkim (21 osób)., gimnazjum specjalne dla dzieci z upośledzeniem w stopniu lekkim (21 osób), zasadnicza szkoła zawodowa specjalna dla młodzieży upośledzonej w stopniu lekkim (17 osób). Opiekę dydaktyczną nad wychowankami sprawuje 34 nauczycieli.
W działającym przy Ośrodku internacie przebywa 111 wychowanków (48 osób w stopniu upośledzenia lekkim i 63 osoby w stopniu upośledzenia umiarkowanym i znacznym). Opiekuje się nimi 32 wychowawców. Ponadto w placówce zatrudnieni są psychologowie i pedagodzy.
Łącznie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym zatrudnionych jest 95 osób (nauczyciele, wychowawcy, personel ekonomiczno-administracyjny).
Działalność przejmowanej placówki będzie finansowana z subwencji Ministerstwa Edukacji Narodowej przeznaczonej dla szkół niepublicznych oraz przez Starostwo Powiatowe w Oleśnicy.