Integracyjne Śniadanie Wielkanocne | strona główna | Śniadanie Wielkanoce Caritas (FOTO) |
Podsumowanie Wielkopostnych i wielkanocnych akcji Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
Tego nie da się policzyć, ani do końca oszacować, ale trzeba o tym mówić. Wielkopostne i wielkanocne akcje wrocławskiej Caritas nieprzypadkowo zwieńczone zostały w Niedzielę Miłosierdzia. - Maciej Rajfur, dziennikarz "Gościa Wrocławskiego"
Okazji, by teorię wprowadzić w czyn nie brakuje. Chodzi o dzieła pomocy potrzebującym, w które włączyło się mnóstwo osób dobrej woli. - Jesteśmy zaskoczeni pozytywnym odbiorem oraz wysokim poziomem zaangażowania. Odzew wrocławian i Dolnoślązaków był ogromny ‒ stwierdza Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. Odezw na co? Na apel miłosierdzia.
Utalentowani
Po raz pierwszy zorganizowano w tym roku akcję pod nazwą „Talent Miłosierdzia”, która trwała przez cały okres Wielkiego Postu. Każdy chętny wypełniał specjalnie wyprodukowaną z tej okazji torbę miłosierdzia kupionymi wcześniej artykułami spożywczymi. Swoje dary złożył albo w parafii, albo w centrali wrocławskiej Caritas na Ostrowie Tumskim. ‒ Inicjatywa spotkała się z wielką przychylnością. Zgromadzone produkty zostały rozdzielone osobom ubogim w parafialnych zespołach lub trafiły bezpośrednio do nich ‒ wyjaśnia P. Trawka. Ostatni sposób wybrała np. pani wiceprezydent Wrocławia, Anna Szarycz, która swój dar miłosierdzia wysłała rodakom za wschodnią granicą.
Swój „Talent Miłosierdzia” ujawniło wiele środowisk. Od abp. Józefa Kupnego, wrocławskich kleryków czy kurię, przez wojewodę dolnośląskiego Pawła Hreniaka, Urząd Marszałkowski, aż po Skautów Europy i kibiców Śląska. Strzałem w dziesiątkę okazała się zbiórka w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wołowie, czyli wśród młodzieży z technikum. Wszystkie jedenaście klas włączyło się w pomoc, przygotowując 24 torby miłosierdzia. Za przykładem uczniów poszli nauczyciele wypełniając jeszcze dwie torby. ‒ Jesteśmy dorośli i wiemy, że trzeba pomagać. Mamy świadomość dzielenia się ‒ skwitował Gracjan Stoga z IV klasy.
Co ciekawe, wielu ludzi przynosiło dary nie tylko w papierowych specjalnych torbach miłosierdzia. Czyli finalnie wypłynęło zdecydowanie więcej pakunków niż rozdano toreb, których było 3 tysiące. ‒ W samej tylko w centrali Caritas na Ostrowie Tumskim zebraliśmy ponad 1500 kilogramów żywności. Nie sposób zliczyć z pewnością kilkukrotnie większej ilości darów złożonych w parafiach ‒ podkreśla Paweł Trawka.
Co jeszcze? Jeszcze więcej dobra
W tym roku w ponad 70 sklepach przeprowadzono kolejną i rekordową zbiórkę żywności o długim okresie przydatności do spożycia. Dzięki osobom działającym w Parafialnych Zespołach Caritas, uczniom ze Szkolnych Kół Caritas oraz setkom wolontariuszy udało się zebrać 13 704 kg żywności. Z przekazanych produktów przygotowywano paczki, które przed świętami Wielkiej Nocy trafiły do najbardziej potrzebujących rodzin w naszej archidiecezji. Szacuje sie, że z tej formy pomocy skorzystało około 4000 osób, a zaangażowało się w nią ponad 600 wolontariuszy. Łącznie do ubogich w minione święta trafiło ponad 20 ton żywności ze wszystkich akcji.
‒ Dla naszych dwustu podopiecznych przygotowaliśmy też święconkę czyli wielkanocne paczki z podstawowymi artykułami i akcentami świątecznymi ‒ informuje rzecznik wrocławskiej Caritas. W Wielką Sobotę o poranku poświęcił jeabp. Kupny.
Nie sposób zapomnieć w temacie miłosierdzia o Wielkanocnym Dziele Caritas czyli rozprowadzaniu świec (tzw. paschalików) oraz baranków z białej czekolady. W samej tylko archidiecezji wrocławskiej przygotowano 8800 dużych świec z aplikacją oraz 23 400 mniejszych paschalików. ‒ To są świece, których płomień nie tylko przypomina o Chrystusie zmartwychwstałym, ale staje się realnym wsparciem osób najuboższych, szczególnie najmłodszych ‒ tłumaczy P. Trawka. Zebrane fundusze sfinansują bowiem kolonie dla kilkuset dzieci dotkniętych ubóstwem. Część środków wspiera dzieła charytatywne w parafiach.
Grosz do grosza
W wielu rodzinach przez cały Wielki Post zbierana była także jałmużna wielkopostna do Skarbonki Miłosierdzia. Oprócz doraźnej pomocy materialnej to jeszcze pomoc duchowa dla zbierających. Strzeże bowiem pamięci o ubogich i przypomina o działaniu na ich rzecz. ‒ Skarbonki wrócą do kościołów w Niedzielę Miłosierdzia. Wtedy często w procesjach będą składane przed ołtarzem jako wyraz wielkopostnego wyrzeczenia ‒ mówi rzecznik Caritas. W archidiecezji skarbonek rozdano ponad 20 tysięcy. Przy okazji apelujemy do proboszczów, aby z odwagą zamawiać więcej tych artykułów do rozprowadzenia. W wielu parafiach zabrakło świec, baranków i skarbonek. Zapotrzebowanie jest naprawdę ogromne. ‒ Dostajemy co roku mnóstwo telefonów, gdzie można jeszcze dostać to, a czy są jeszcze … itd. ‒ potwierdza Paweł Trawka.