Ksiądz Jan Twardowski patronem Katolickiej Szkoły Podstawowej w Kotowicach | strona główna | Ks. Adam Dereń nowym dyrektorem Caritas Polska |
Wakacyjna Akcja Caritas
Już w najbliższy piątek, tj. 25 czerwca 2004 r. ponad dziewięćsetosobowa osobowa grupa dzieci wyjedzie na kolonie letnie organizowane przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i jej parafialne agendy.
Wrocławska Caritas jest na Dolnym Śląsku instytucją organizującą wypoczynek dla największej liczby dzieci. W tym roku skorzysta z niego ponad 4,5 tysiąca maluchów. Młodzi Dolnoślązacy wyjadą do ośrodków nad morzem i w górach. Przygotowano dla nich pięć turnusów.
Łączny koszt wakacyjnej akcji Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przekroczy 3 miliony złotych. Fundusze na ten cel pochodzą przede wszystkim z rozprowadzania świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcję dofinansowują także: Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, Urząd Miejski Wrocławia, a także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wrocławska Caritas akcję wakacyjną organizuje po raz czternasty. Dotychczas na kolonie letnie wyjechało ponad 70 tysięcy dzieci. "Największe rozmiary, dzieło to, osiągnęło po powodzi 1997 roku – mówi ks. Adam Dereń, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej – Wówczas wywiezienie dzieci na jakiś czas z rejonów dotkniętych kataklizmem było najlepszym rozwiązaniem. Wtedy zorganizowaliśmy wypoczynek dla ponad 11 tysięcy dzieci".
Dzieci wyjeżdżające do ośrodków kolonijnych w Łebie, mieszkają w samym centrum miasta, około pół kilometra od morza. Podczas organizowanych wycieczek mogą zobaczyć unikatowe w skali Europy ruchome wydmy nad jeziorem Łebskim, zwane również Białymi Górami. Stanowią one niewątpliwie największą atrakcję Słowińskiego Parku Narodowego, uznanego przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery z uwagi na wyjątkowe walory przyrodnicze i zachodzące tu procesy eoliczne. Na terenie parku znajduje się bardzo ciekawy i wartościowy pod względem edukacyjnym skansen wsi kaszubskiej w Klukach. Zakwaterowanie uczestników odbywa się w pokojach wieloosobowych z łazienkami. Przy ośrodkach znajdują się również boiska do piłki siatkowej, nożnej i koszykówki.
Niecałe 15 kilometrów od Łeby znajduje się inny z ośrodków wrocławskiej Caritas, położony pośrodku lasu w niewielkiej miejscowości o nazwie Ulinia. Podczas pobytu na koloniach dzieci mieszkają w kilkunastu domkach kontenerowych. Na terenie ośrodka znajdują się sanitariaty, a także kuchnia z jadalnią. Program zajęć jest zbliżony do tego, który realizują grupy zlokalizowane w Łebie.
Młodzi Dolnoślązacy wyjeżdżają także do Pasterki, wsi leżącej na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest ona uważana za znakomity punkt startowy pieszych wycieczek krajoznawczo-turystycznych do rezerwatu Błędne Skały, do wsi Czermna, gdzie znajduje się kaplica czaszek oraz na pobliski Szczeliniec Wielki (919 m), którego spękana i zwietrzała powierzchnia szczytowa tworzy osobliwe formy skalne (kolumny, grzyby, stoły, bramy, zwierzęta). Z Pasterki dzieci wyjeżdżają na wycieczkę do Wambierzyc, Kłodzka, Polanicy Zdroju czy Ogrodu Bajek w Międzygórzu. Pokoje w ośrodku wyposażone są w łazienki.
Około trzydziestu kilometrów na południe od Wrocławia położny jest kolejny z ośrodków kolonijnych wrocławskiej Caritas. Zlokalizowany jest on na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, u podnóża Ślęży. Ślady ówczesnych mieszkańców można odnaleźć w wielu miejscach. Park Krajobrazowy bogaty jest w liczne rezerwaty przyrody z unikatową szatą roślinną. Sama góra Ślęża (718 m) pozwala na obserwację ciekawych zjawisk atmosferycznych, a zdobycie szczytu Raduni (573 m), najtrudniejszym niebieskim szlakiem może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.
Podczas dwutygodniowego pobytu na koloniach dzieci nie mają prawa się nudzić. Położenie ośrodków wrocławskiej Caritas sprawia, iż uczestnicy uczestniczą w realnej lekcji biologii, geografii czy fizyki. Mogą na własne oczy zaobserwować zjawiska, o których czytali w podręcznikach. Poza tym kolonie Caritas ukierunkowują i wdrażają zasady moralne człowieka, poprzez wspieranie w kierunku dobra przez podejście w dobroci, łagodności i akceptacji, a także stworzenie klimatu rodzinnego.