Jałmużna Wielkopostna | strona główna | Otwórzmy drzwi, które zamyka bieda |
PEAD 2011 - pomoc żywnościowa
Ruszyła kolejna edycja programu PEAD. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozda w tym roku ok. 550 ton żywności, wspierając najuboższe osoby i rodziny w naszej archidiecezji.
Ruszyła kolejna edycja programu PEAD - "Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej”.
W tym roku Caritas w Polsce przekaże osobom ubogim ok. 40 tys. ton artykułów spożywczych, w tym ok. 10 mln litrów mleka, o łącznej wartości 95 mln złotych. Caritas Archidiecezji Wrocłaskiej otrzyma ok. 550 ton żywności.
Z początkiem marca odbyło się spotkanie szkoleniowe dla Koordynatorów programu z Caritas diecezjalnych.
12 marca 2011 r odbyło się spotkanie szkoleniowe dla przedstawicieli parafii i placówek w naszej archidiecezji, które chcą brać udział w programie.
Spotkanie odbyło się w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Rozpoczęło się o godzinie 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego ofiarowaną w intencji adresatów programu pomocowego i osób, które z takim oddaniem angażują się w realizację zadania.
Koordynator programu Wicedyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej Ksiądz Mieczysław Kinaszczuk przedstawił statystyki z poprzedniej edycji PEAD 2010. W programie wzięło wówczas udział 83 placówki, przekazano 540 ton żywności o wartości prawie 1,5 mnl złotch.
Ksiądz Koordynator zwrócił uwagę na sprawozdawczość związaną z poprzednią edycją. Wyraził ogromną wdzięczność, tym placówkom, które przygotowały sprawozdania na czas i bezbłędnie. Podkreślił, że nie miały z tym problemu placówki, które wzięły udział w szkoleniach organizowanych w poprzednim roku.
W dalszej części spotkania Ksiądz Mieczysław Kinaszczuk omówił warunki i zasady udziału w programie:
Warunki i zasady udziału w programie - czytaj więcej...
Ważne informacje:
- Dystrybucję żywności rozpoczynamy we wtorek 31 marca 2011 r. Zapraszamy placówki do odbioru.
- Żywność należy odbierać w magazynie w Kamieńcu Wrocławskim: ul. Kolejowa 52, w godzinach 8.00-15.00.
- Na odbiór należy umówić się telefonicznie dzień wcześniej z Księdzem Mieczysławem Kinaszczukiem - Koordynatorem programu tel. 71 327 13 08 bądź panem Mirosławem Tyrakowskim - magazynierem tel. 668 021 035.
- Osoba odbierająca żywność musi mieć upoważnienie podpisane przez Księdza Proboszcza/kierownika placówki.
W czasie spotkania szkoleniowego każda placówka otrzymała teczkę z materiałami dotyczącymi relaizacji programu.
Pierwszy transport żywności dla naszej archidiecezji przyjechał 15 marca. Dostarczono ok. 20 ton puszek makaronu z gulaszem. Drugi transport jest planowany na 21 marca.
CARITAS W PROGRAMIE PEAD
- Jesteśmy jedną z trzech organizacji pozarządowych, która w bieżącym roku otrzymała 33% artykułów z puli pomocy przyznanej dla Polski - mówi zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marcin Brzeziński.
Pod względem finansowym i skali pomocy jest to największy program w Polsce. Do naszego kraju trafi 138 tys. ton żywności o wartości 75,3 mln euro. Dostawy dla Caritas są zbliżone do poziomu ubiegłorocznego.
Caritas otrzyma 19 rodzajów produktów z grupy artykułów zbożowych i mlecznych, tj.: chleb chrupki żytni, kasza jęczmienna z gulaszem, kasza jęczemienna z warzywami, kasza gryczana, makaron z gulaszem, muszelki i świderki, mąka pszenna, muesli, płatki kukurydziane, ryż, herbatniki, zupy (krupnik i pomidorowa z ryżem), kawa zbożowa (instant), sery (podpuszczkowy i topiony), mleko UHT oraz masło. Są to artykuły spożywcze specjalnie oznakowane - z logo Unii Europejskiej, Agencji Rynku Rolnego oraz Caritas jako dystrybutora, opatrzone informacją: Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży.
Caritas Polska uczestniczy w PEAD od 2004 roku. Odbiorcami żywności są osoby najuboższe, które otrzymują gotowe artykuły spożywcze jako formę pomocy społecznej. Żywność jest rozprowadzana przez ok. 4500 ośrodków lokalnych należących i współpracujących z 42 Caritas diecezjalnymi. Są to: Parafialne Zespoły Caritas, domy pomocy, stacje opieki, rodzinne domy dziecka, kuchnie i jadłodajnie dla ubogich, świetlice socjoterapeutyczne i środowiskowe, ośrodki dla osób niepełnosprawnych czy uzależnionych. Pomoc dociera przede wszystkim do osób bezrobotnych, rodzin ubogich, wielodzietnych i dysfunkcyjnych, także do rodzin o niskich dochodach, w których znajdują się osoby chore i niepełnosprawne.
Cieszymy się, że corocznie możemy pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Mamy nadzieję, że - podobnie jak w latach ubiegłych - z tej pomocy skorzysta wielu ubogich.
Materiał ze strony Caritas Polska