Zaproszenie na Wakacyjny Zjazd Parafialnych Zespołów Caritas | strona główna | PEAD - komunikat |
Piknik WTZ w Sycowie
Prawie 200 osób zgromadziła impreza plenerowa przygotowana przez WTZ w Dobroszycach z filią w Sycowie. Na integracyjnym pikniku 15 czerwca 2011 r. w ogrodach WTZ w Sycowie spotkali się uczestnicy warsztatów, przedstawiciele lokalnych władz i organizacji pozarządowych, sponsorzy, dyrekcja Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i mieszkańcy Sycowa. Podczas pikniku kierownik pan Krzysztof Gawroński zdradził marzenia WTZ w Sycowie.
VII Piknik Integracyjny Syców-Dobroszyce otworzył Kierownik WTZ AW w Dobroszycach z filią w Sycowie pan Krzysztof Gawroński. Przywitał zaproszonych gości. Na imprezę przybyli uczestnicy WTZ w Dobroszycach i Sycowie wraz z rodzinami i opiekunami. Byli też zaproszeni goście, którzy swoją obecnością i wspólnie spędzonym czasem potwierdzili duże zatroskanie o los osób niepełnosprawnych. Na piknik przybyli: dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej ks. Janusz Jastrzębski, wicedyrektor ks. Mieczysław Kinaszczuk, wicestarosta powiatu oleśnickiego Sławomir Pytel, burmistrz Sycowa Sławomir Kapica, wiceburmistrz Sycowa Robert Małecki, burmistrz Międzyborza Jarosław Głowacki, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnicy Marek Czarnecki,
dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sycowie Iwona Bober, poseł sejmiku dolnośląskiego Janusz Marszałek, dyrektor Centrum Kultury w Sycowie Andrzej Kowalczyk, dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie z filią w Jemielnie Andrzej Wojtkowiak, dyrektor Centrum Opieki CAW w Dobroszycach Marcin Stelmach, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego CAW w Dobroszycach Małgorzata Jesionek, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej w Sycowie Jan Osiecki. Byli też sponsorzy i przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz niepełnosprawnych. Przybyli także mieszkańcy okolicznych DPS, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego CAW w Dobroszycach, przedszkolaki z pobliskiego przedszkola, mieszkańcy Sycowa i okolic.
Uczestnicy warsztatu zaprezentowali część artystyczną. WTZ z Sycowa przygotowany przez panią Iwonę Kowalczyk przedstawił Wakacyjny Koncert Życzeń. W humorystycznych rymowankach opowiedzieli o swoich terapeutach i opiekunach zadedykowali im także piosenkę Andrzeja Zauchy Ali Baba. Rodzicom zaś podziękowali piosenką Urszuli Sipińskiej Cudownych rodziców mam. WTZ z Dobroszyc przygotowany przez panią Justynę Pietroń oraz pana Jarosława Krawczyka zaprezentował przedstawienie „Noc Kupały”. Słowo, muzyka i piękne ludowe stroje skupiały uwagę widzów.
Nie obyło się bez łez wzruszenia na twarzach widzów. Dla uczestników i terapeutów należą się słowa uznania i gratulacje.
Kierownik WTZ pan Krzysztof Gawroński opowiedział także zebranym o marzeniach WTZ w Sycowie. Uczestnicy warsztatu oraz terapeuci marzą o stworzeniu ogrodu na terenach zielonych przy budynku, w którym mieści się WTZ w Sycowie. Pierwszy – duży krok został już zrobiony. Inżynierowie, studenci Uniwersytetu Przyrodniczego, przygotowali projekty zagospodarowania terenu na ogródek dla WTZ w ramach prac zaliczeniowych. Obecne na pikniku studentki opowiadały o ciekawych i funkcjonalnych rozwiązaniach. Ważne byłoby zaangażowanie w tworzenie ogrodu i dbanie o niego samych uczestników warsztatu. Znaczącym argumentem przy projekcie była też minimalizacja kosztów. Dlatego projektanci wskazali na tanie a efektowne i praktyczne rozwiązania. Na pikniku można było zapoznać się z wykonanymi projektami ogrodów. Pan Gawroński zaapelował o wsparcie tego ważnego przedsięwzięcia.
Po części oficjalnej było coś dla ciała. Stoisko „swojskie jadło” serwowało pyszny chleb ze smalcem i ogórkiem. Były smakołyki z grilla oraz domowe ciasto, popcorn i cukrowa wata dla łasuchów.
W czasie pikniku zaprezentował się też zespół muzyczny mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie AKORD. Atrakcją imprezy byli motocykliści, którzy organizowali przejażdżki dla chętnych i pozowali do zdjęć. Była wystawa i kiermasz prac wykonanych przez uczestników WTZ. Był też pokaz sprzętu rehabilitacyjnego. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych.
Podczas pikniku został podsumowany konkursu ekologiczny (zbieranie zużytych baterii), w tym roku główne nagrody przypadły dwóm uczestniczkom Warsztatu: Marcie Hanickiej i Agnieszce Kaczmarek. W trakcie całego konkursu zostało zebrane ponad 10 000 baterii.
Zarówno dla uczestników i przybyłych gości było to bardzo radosne spotkanie.
Organizatorom gratulujemy i czekamy na kolejny piknik.