Rozpoczęła się sprzedaż biletów na koncert charytatywny "Narodziła nam się Dobroć" | strona główna | Metropolita Dolnośląski - osobom z wadami słuchu |
"Narodziła się nam Dobroć" - koncert charytatywny Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
Każdego roku w Polsce rejestruje się 10 tys. nowych zachorowań na raka piersi. Z badań wynika, że co jedenastą kobietę w Polsce atakuje rak sutka. Do 40 roku życia prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór wynosi 1:217, w wieku 50 lat wzrasta do 1:50. Tylko 40% ma szansę na wyleczenie (przy wczesnej diagnozie), natomiast około 50% umiera.
W naszym kraju kobiety na badania mammograficzne lub USG kierowane są dopiero wtedy, gdy lekarz podejrzewa już zmiany nowotworowe - stąd te niepokojące statystyki. Natomiast w krajach zachodnich około 70% pacjentek zostaje wyleczonych dzięki wczesnej profilaktyce i systematycznym badaniom (co dwa lata mammografia, a co miesiąc samobadanie piersi).
Rak jest chorobą dramatyczną. Lęk przed okaleczeniem i utratą piersi, która jest symbolem kobiecości,często bywa paraliżujący. Tymczasem w walce z nowotworem liczy się każdy dzień i decyzję o rozpoczęciu leczenia trzeba podjąć jak najszybciej. Jeżeli nowotwór jest z zaawansowanym stadium, wówczas jedynym ratunkiem jest operacyjne usunięcie całej piersi i węzłów chłonnych. Jeżeli guz jest mały, możliwa jest operacja oszczędzająca polegająca na usunięciu zmiany węzłów chłonnych oraz poddaniu pacjentki radioterapii.
Nie mniej niż sama operacja ważna jest późniejsza rehabilitacja fizyczna i psychiczna. Rak na szczęście przestaje być chorobą tabu.
Regularne samobadanie piersi, a poza tym ultrasonografia (USG) oraz mammografia sprawiają, że w ostatnich latach łatwiej wykryć raka piersi we wczesnym stadium. Każda kobieta po 20 roku życia powinna raz w miesiącu sama badać swoje piersi i powiedzieć lekarzowi o zmianach, które zauważy. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia taka powszechna samokontrola może nawet o 10% zmniejszyć liczbę zgonów. Oznacza to, że w ten prosty sposób 500 Polek rocznie mogłoby uniknąć przedwczesnej śmierci.
Poza samobadaniem raz w roku nawet zupełnie zdrowa kobieta powinna zgłosić się na kontrolę piersi do lekarza (ginekologa, internisty lub chirurga). Jeśli stwierdzi on nieprawidłowości, skieruje pacjentkę na badania - USG kobiety do 35 roku życia, a starsze na mammografię.
W bieżącym roku Jego Eminencja Ksiądz Henryk Kardynał Gulbinowicz obchodzi jubileusz 25-lecia objęcia biskupstwa wrocławskiego oraz 30-lecia otrzymania sakry biskupiej. Z tej okazji Caritas Archidiecezji Wrocławskiej organizuje dn. 2 lutego 2000r. o godz. 17:00 we wrocławskiej Hali Ludowej uroczysty koncert charytatywny "Narodziła nam się Dobroć", którego celem jest zdobycie środków finansowych na zakup mammografu oraz pojazdu do jego transportu. Gwiazdą koncertu będzie znany i lubiany w Polsce i na świecie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", obchodzący jubileusz 50-lecia.
Mammograf stanowić będzie wyposażenie Stacji Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i będzie służył wszystkim mieszkankom archidiecezji wrocławskiej. Z uwagi na możliwość jego przemieszczania - mammobus dotrze w określonym dniu do każdej miejscowości naszej Archidiecezji.
Podjęcie przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej tej jakże cennej inicjatywy wymaga również zaangażowania wielu instytucji. Dlatego już dziś zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe podejmowanego przez Caritas dzieła. Wasza pomoc sprawi, że badania mammmograficzne wykonywane będą nieodpłatnie, i dostępne dla każdej mieszkanki Dolnego Śląska.