Podopieczni z Dobroszyc w Oleśnicy | strona główna | Oferta pracy |
Spotkanie "rodzin adopcyjnych"
W ciągu 2 miesięcy aż 29 dzieci z Indii zostało objętych projektem Adopcja na odległość. Dzięki temu będą one ubrane, nakarmione i edukowane. "Pod Czwórką" we Wrocławiu 8 września 2011 r. odbyło się spotkanie „rodzin adopcyjnych”, na które przybył Koordynator Pomocy Ośrodkom PREMANADA w Europie, pracujący z dziećmi w Indiach pan Tomasz Zawierta.
CARITAS Archidiecezji Wrocławskiej od dwóch miesięcy, w odpowiedzi na prośbę Jego Ekscelencji Księdza Mosesa D. Prakasama, Biskupa Katolickiej Diecezji Nellore w Indiach, koordynuje projekt Adopcja na odległość. Poszukuje finansowego wsparcia dla najuboższych dzieci z Diecezji Nellore. Na adopcję oczekiwało 47 dzieci. 29 spośród nich zostało już zaadoptowanych.
Obecność we Wrocławiu Koordynatora Pomocy Ośrodkom PREMANADA (PREMANADA - Centrum Dziecka otwarte w Indiach w 1996 r.) pana Tomasza Zawierty, który wiele miesięcy spędził z indyjskimi dziećmi i ponownie wyrusza do swoich podopiecznych, była okazją do pierwszego spotkania „rodzin adopcyjnych”.
Na spotkaniu obecne były osoby, które w dobroci swojego serca zaadoptowały indyjskie dzieci oraz zaproszeni goście i przedstawiciele katolickich mediów. Wrocławską Caritas - gospodarza spotkania - reprezentowali: dyrektor ksiądz Janusz Jastrzębski oraz koordynator ds. projektów pan Krzysztof Tańczuk.
Zebrani obejrzeli film o życiu codziennym najuboższych indyjskich dzieci oraz o ośrodkach i działaniach prowadzonych na ich rzecz przez diecezję Nellore.
Pan Tomasz Zawierta w imieniu biskupa Mosesa D. Prakasama i własnym wyraził ogromną wdzięczność uczestnikom spotkania. To cud – powiedział, że w tak krótkim czasie, znalazło się tyle wrażliwych serc, chętnych, by odmienić los indyjskich dzieci. Edukacja jest jedyną szansą, by dzieci te nie powielały losu swoich rodziców, by wyszły z ubóstwa – podkreślał pan Tomasz. Opowiadał o swoich podopiecznych, ich rodzinach i warunkach życia najuboższych ludzi w Indiach.
Spontaniczna i twórcza dyskusja, pytania do pana Tomasza oraz pomysły jak znaleźć rodziny dla kolejnych dzieci stały się treścią ostatniej części spotkania.
Wśród „rodzin adopcyjnych” są osoby prywatne – rodziny, małżeństwa, osoby samotne; są grupy – modlitewne, pracownicze, zakonne, szkolne. Wokół adopcji tworzą się wspólnoty, które dzieląc trud finansowy budują więzi między sobą i z osobami z drugiego końca świata. W ten sposób pokazują prawdziwe oblicze ludzkiej solidarności.
Nie wszyscy, którzy zaadoptowali Hindusów mogli być obecni na spotkaniu. Ale było to dopiero pierwsze spotkanie. Kolejne przed nami - zapowiedział pan Krzysztof Tańczuk – koordynator projektu. Odbędzie się ono na pewno w szerszym gronie, bo nasza wspólnota „rodzin adopcyjnych” z dnia na dzień się rozrasta.
Najuboższe dzieci z Indii czekają na "swoje rodziny". Zachęcamy do udziału w projekcie.
Więcej o projekcie Adopcja na odległość...