Rozstrzygnięcie przetargu na przewóz osób WTZ Henryków | strona główna | Szkoły i firmy pomagają Świętemu Mikołajowi |
„DzieńTreningowy” w Dobroszycach
W dniu 1 grudnia w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach odbył się VI Dolnośląski Dzień Treningowy Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Są to zawody sportowe dla osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną.
W imprezie uczestniczyło ok. 120 osób z województwa dolnośląskiego. Przybyli zaproszeni goście, a wśród nich Wicestarosta Powiatu Oleśnickiego pan Sławomir Pytel, Wójt Gminy Dobroszyce pan Jan Głowa i Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej ksiądz Janusz Jastrzębski. Gospodarzami byli Dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pani Małgorzata Jesionek oraz pan Marcin Stelmach, a także Dyrektor Gminnego Gimnazjum pani Iwona Zawada.
Zawody odbywały się w hali sportowej znajdującej się przy Gimnazjum Gminnym w Dobroszycach. Oficjalnego otwarcie imprezy dokonał Wójt Gminy Dobroszyce pan Jan Głowa. Impreza przebiegała zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Była przysięga, wciągnięcie flagi, hymn oraz uroczyste podkreślenie wysiłku i dużych osiągnięć zawodników. W zawodach wzięło udział 17 sekcji reprezentujących różne ośrodki z całego województwa. Dobroszyce miały najliczniejszą sekcję "Radośni Dobroszyce", licząca 19 osób z SOSW, Warsztatu Terapii Zajęciowej i Domu Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Zawody sportowe poprzedziła część artystyczna przygotowana przez uczniów SOSW w Dobroszycach.
Przybyli goście, w swoich wystąpieniach, docenili zaangażowanie organizatorów w przygotowanie tak dużej imprezy. Ciepłe słowa i gratulacje skierowali także do samych uczestników, ich rodziców oraz trenerów i opiekunów.
Nie do przecenienia było zaangażowanie licznej grupy wolontariuszy. Ważną rolę odegrali też uczniowie Gminnego Gimnazjum, którzy byli sędziami w poszczególnych konkurencjach.
Na nie jednej twarzy pojawiło się wzruszenie i podziw, gdy uczestnicy pomimo trudu dzielnie wykonywali kolejne zadania.
Wzruszającym momentem była także dekoracja. Pierwsze medale wręczył Dyrektor wrocławskiej Caritas ks. Janusz Jastrzębski.
Każdy z uczestników zawody zakończył na podium. Wszyscy otrzymali złote medale, a ich wręczaniu towarzyszyły fanfary.
W Programie Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych biorą udział osoby, u których z upośledzeniem umysłowym współistnieją zaburzenia aparatu ruchu lub zaburzenia sensoryczne jak również nie mają one możliwości zrozumienia oraz przestrzegania zasad współzawodnictwa i przepisów sportowych. Podstawowym założeniem MATP (Motor Activities Training Program) jest program zajęć ruchowych wykorzystujący wartości płynące z systematycznej i konsekwentnej pracy terapeutycznej.
W programie MATP brak jest współzawodnictwa, co nadaje tej aktywności rekreacyjny, zabawowy charakter. Ponieważ rywalizacja nie jest istotna, uczestnicy mogą wykorzystywać zaadaptowany dla ich potrzeb sprzęt, jak też korzystać z pomocy terapeuty, aby jak najlepiej zademonstrować swoje umiejętności. Konkurencje składające się na tor przeszkód wynikają z rodzajów aktywności ruchowej człowieka, a ich kolejność powinna być zgodna z fazami rozwoju psychoruchowego dziecka. Każda konkurencja może być wykonana na jednym z trzech poziomów sprawnościowych.
Uczestnictwo w Programie stwarza jego uczestnikom możliwość przeżywania radości i przyjemności, niweluje napięcie, daje dzieciom możliwość poczucia dumy z zademonstrowania swoich umiejętności przed rodzicami, kolegami i widzami, poprawia kondycję fizyczną i zdolności poruszania się. Pozwala również na podsumowanie pracy terapeuty i osoby upośledzonej oraz mobilizuje ich do uzyskania wszechstronnych efektów rehabilitacji ruchowej.