Poświęcenie i otwarcie Ośrodka Rekolekcyjno-Wypoczynkowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej | strona główna | Spotkanie dla migrantów i uchodźców w siedzibie wrocławskiej Caritas |
Wakacyjna akcja Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
Podobnie jak w roku ubiegłym również w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia chrześcijaństwa i 1000-lecia biskupstwa wrocławskiego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej organizuje wypoczynek dla dzieci z rodzin biednych, wielodzietnych, zagrożonych patologiami, niepełnosprawnych oraz mieszkających w domach dziecka.
Pierwszy pociąg z uczestnikami kolonii odjedzie z wrocławskiego Dworca Głównego w najbliższy poniedziałek, tj. 26. czerwca br. o godz. 23.25. W bieżącym roku na koloniach zorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej oraz Parafialne Zespoły Charytatywne uczestniczyć będzie 3.541 osób. Na każdy turnus (od 26 czerwca do 9 lipca, od 10 do 23 lipca, od 24 lipca do 6 sierpnia, od 7 do 20 sierpnia, od 21 do 31 sierpnia) przypadną 40-to, 50-cio osobowe grupy. Wyjadą dzieci z terenu archidiecezji wrocławskiej. Akcją wakacyjną wrocławska Caritas objęła również stuosobową grupę dzieci z Ukrainy i Białorusi (głównie ze środowisk polonijnych). Dzieci te będą miały możliwość doskonalenia znajomości języka polskiego.
Wybór grup uczestników dokonany został przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej na podstawie otrzymanych podań od parafii oraz różnych instytucji świeckich. Dalszej weryfikacji dzieci dokonały specjalne komisje kwalifikacyjne powołane przez parafie, szkoły, Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej.
W tym roku w ramach współpracy międzydiecezjalnej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Caritas Archidiecezji Gdańskiej dokonują "wymiany ośrodków". Dzieci z terenu archidiecezji wrocławskiej, oprócz do ośrodków wrocławskiej Caritas w Łebie i Ulinii, udadzą się także do ośrodka gdańskiej Caritas w Warzenku, zaś uczestnicy z archidiecezji gdańskiej do Sulistrowiczek oraz Pasterki (gm. Radków).
Opiekę pedagogiczną, medyczną i duchową sprawuje duża liczba wykwalifikowanych wychowawców, pedagogów, pielęgniarek i alumnów Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Personel pracuje w znacznej większości nieodpłatnie.
W programie wypoczynku postawiono szczególny nacisk na rozwój dziecka: intelektualny, kulturalno-poznawczy, a także religijny. Odbędą się też pogadanki na temat integracji Polski z Unią Europejską - zalet oraz zagrożeń z niej płynących.
Koszty związane z zakwaterowaniem, pełnym wyżywieniem wszystkich grup dzieci pokrywa Caritas Archidiecezji Wrocławskiej ze środków uzyskanych w ramach ubiegłorocznej akcji "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom", zaś transport - uczestnicy. Łączy koszt organizacji wypoczynku wynosi 1,1 mln zł. Część kosztów pokryło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Urząd Miasta Wrocławia, Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu. Wiele firm zadeklarowało przekazanie lub już przekazało produkty spożywcze, środki czystości oraz zabawki dla uczestników kolonii.