Nowe Szkolne Koło Caritas | strona główna | Szkolne Koło Caritas wspiera chorych |
Biblijne ścieżki Siostry Agnieszki
8 grudnia 2013 r. ukazała się książka Siostry Agnieszki Przytarskiej CR, której fragmenty były prezentowane na naszej stronie internetowej jako "Biblijne uśmiechy".
Siostra Agnieszka o swojej publikacji:
Książka pt. „Biblijne ścieżki Siostry Agnieszki” jest debiutancką pozycją napisaną w dużej części za namową Ojca Duchownego naszego Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Aleksandra Radeckiego, który jest również autorem Słowa Wstępnego do „Biblijnych ścieżek Siostry Agnieszki”, a którego książka również ukazała się w tych dniach. Jest to znany już Czytelnikom cykl tomików pt „Radości w codzienności” tym razem już z numerkiem 6. Kiedyś wpadło Ojcu w ręce moje graficzne przedstawienie łukaszowej Ewangelii o Miłosiernym Samarytaninie, takie za pomocą znaków drogowych. Zapytał czy mam coś jeszcze, a miałam rzeczy, które pisałam jeszcze będąc w nowicjacie do gazetki. Jestem Siostrą Zmartwychwstanką, a od czasu nowicjatu minęło już 8 lat. Ojciec Aleksander przeczytawszy te teksty namówił mnie na ich opublikowanie i tym sposobem powstał zbiorek 42 utworów, zebranych w Ścieżkach. Pomysły do książki przychodziły mi do głowy najczęściej w… kaplicy, pod wpływem codziennej medytacji Pisma Świętego. Jest to tak, jak już wspomniałam m. in. graficzne przedstawienie Słowa Bożego wpisane we współczesne formy np. film, gazetę, ulotkę promocyjną z apteki, myślę że bardzo jasne dla dzisiejszego odbiorcy. To właśnie sprawia, że książkę można polecić, każdemu, nie tylko wybranej grupie czytelników – znawców. Taka dosyć nowoczesna forma przekazu okazała się być trafioną w stosunku do moich kolegów i koleżanek z pracy w Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, w którym pracuję od 2008, na których można powiedzieć próbowałam te teksty, radząc się i oczekując opinii. Efekt był bardzo pozytywny ponieważ zdarzało się, że w ten sposób ktoś przeczytał słowo wyciągnięte z Biblii, które np. nie jest czytane w trzyletnim cyklu liturgicznym i o którego istnieniu nie miał pojęcia, a dzięki tej książce przeczytał fragment Słowa Bożego , do którego być może nie dotarłby samodzielnie. Chyba że mamy nawyk regularnego czytania Słowa Bożego i to w całości, nie tylko wybranych ksiąg.
Ta książka to takie nawet wspólne dzieło, bo w jej powstanie zaangażowało się bezinteresownie jeszcze kilku pracowników Caritas. Pani Magdalena Kuchczyńska z naszych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dobroszycach wykonała ilustracje, Pan Krzysztof Dembski koordynator wolontariatu zrobił okładki, Pan Krzysztof Gawroński kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowych z Dobroszyc zaangażował się w dystrybucję oraz inne osoby, którym jak mam okazję, to z tego miejsca mówię "Bóg zapłać" wiele razy. Myślę, że formę przekazu i zastosowany styl książki można zaliczyć do nowej Ewangelizacji, do której zachęca nas Kościół i papież Franciszek rozdający wiernym na placu Św. Piotra duchowy lek „miserycordynę” . Widziałabym tu pewne podobieństwo jeżeli chodzi o formę przekazu. Ścieżki to właśnie taka ewangelizacja w typie miserycordyny.
W książkę można zaopatrzyć się w naszym biurze Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przy ul katedralnej 7 pn-pt w godz.: godz. 8.00-16.00, a także w księgarni Archidiecezjalnej pn-pt w godz.: 9.00 - 18.00 a w soboty w godz.: 9.00 - 14.00. Książkę wydała Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w ramach swojej działalności statutowej nieodpłatnej, w związku z tym, osoby które chciałyby ją nabyć mogą to uczynić w formie – dobrowolnej ofiary na Caritas. Wyliczyliśmy, że aby pokryć koszty jej druku wpłata musiałaby kształtować się na poziomie ok. 14 zł za egzemplarz. Teraz jesteśmy w okresie przedświątecznym, więc taka książeczka mogłaby stać się prezentem pod choinkę, dla kogoś bliskiego. Cała ewentualna kwota wykraczająca poza zwrot kosztów druku tej książki zostanie przeznaczony na Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, przed którym teraz stoją takie zadania jak zrobienie paczek świątecznych dla najuboższych rodzin naszej diecezji oraz organizacja wigilii dla ok. 300 bezdomnych i samotnych osób. Są to wyzwania, na których skupimy się w bieżącym czasie.
Artykuł ks. Rafała Kowalskiego w Gościu Niedzielnym.Otwórz...