Charytatywny koncert SKC na rzecz Domu Dziecka "Szansa" | strona główna | Ubóstwo w Polsce - możemy pomóc! |
XXII Dzień Chorego - obchody diecezjalne
Ponad 300 osób przybyło na diecezjalne obchody XXII Światowego Dnia Chorego, które wrocławska Caritas zorganizowała 12 lutego br. Rozpoczęły się one w archikatedrze wrocławskiej uroczystą Mszą św., której przewodniczył ks. biskup Andrzej Siemieniewski. Po niej odbyło się spotkanie w auli PWT.
Na wspólną modlitwę do wrocławskiej katedry przybyli chorzy, cierpiący i niepełnosprawni wraz ze swoimi opiekunami. Byli podopieczni specjalistycznych placówek i domów opieki z Wrocławia i spoza centrum. Nie zabrakło oczywiście mieszkańców i uczestników zajęć z ośrodków prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej z Dobroszyc, Małkowic, Malczyc i Henrykowa. Wraz z chorymi i niepełnosprawnymi przybyli dyrektorzy i kierownicy placówek.
Modlimy się za tych, którzy świadomie swoje cierpienie łączą w duchu wiary z cierpieniem Chrystusa, i za tych, którzy wciąż szukają sensu swego cierpienia. Modlimy się za chorych, ale również otaczamy naszą modlitwą wszystkich, którzy służą chorym - mówił na wstępie uroczystej Mszy św. ks. Janusz Jastrzębski, dyrektor wrocławskiej Caritas.
Podczas Eucharystii homilię wygłosił ksiądz biskup Andrzej Siemieniewski. Mówił on, że Pan Jezus, jak opisuje Ewangelia, spotykał na swojej drodze chorych, przynoszono też chorych do Niego, aby znaleźli się w obrębie działania łaski. Taki sens ma Dzień Chorego – wskazywał biskup. Schodzimy się do katedry, aby znaleźć się blisko Pana Jezusa, aby znaleźć się w obrębie działania Jego łaski. Tu przychodzi On do nas ze swoim uzdrowieniem, obecny jest w sakramencie Eucharystii.
Cała homilia na stronie Gościa Niedzielnego. Otwórz…
W tym szczególnym dniu nie zabrakło też życzeń, które po Eucharystii klerycy MWSD oraz pracownicy Caritas złożyli ks. biskupowi Andrzejowi Siemieniewskiemu, z racji rocznicy święceń biskupich.
Na drugą część diecezjalnych obchodów Dnia Chorego dyrektor wrocławskiej Caritas ks. Janusz Jastrzębski zaprosił wszystkich do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.
Tu wszyscy wysłuchali bardzo interesującego wykładu ks. Aleksandra Radeckiego zatytułowanego „Obowiązki chorego”. Ojciec Aleksander przekonywał, że z cierpieniem można zrobić kilka konkretnych rzeczy. Mam odwagę powiedzieć jako jeden z tych mniej sprawnych, że trzeba także tej grupie ludzi postawić wymagania i wtedy na najwyższym piętrze dojdzie do tego, że możemy się zjednoczyć z Panem Bogiem – mówił prelegent. Wtedy okaże się, że ten etap cierpienia, który czasem trwa bardzo długo, wcale nie musi nas zniszczyć. Ojciec Radecki zachęcał chorych do swoistego życiowego remanentu. Chorzy powinni realnie ocenić i docenić aktualne swoje możliwości i wykorzystać je. Ciągle wyliczamy czego nie mamy – mówił, ale trzeba też dostrzec i wykorzystać to, co mamy. A sporo tego by się nazbierało. Nic nie powinno się zmarnować. Nikomu nie wolno spocząć na laurach. Chory ma obowiązek pracy nad sobą i współpracy z łaska Bożą - podkreślał ksiądz Radecki. Musimy od siebie wymagać.
Po wykładzie zebrani obejrzeli część artystyczną, podczas której wystąpił chór z gimnazjum i liceum urszulańskiego, zatańczył podopieczny stowarzyszenia św. Celestyna a uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Caritas w Dobroszycach przedstawili pantomimę.
Pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Wrocławskiej dla uczestników spotkania przygotowali poczęstunek. Było domowe ciasto z Dobroszyc, słodycze, owoce i pyszne kanapki.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego serdecznie dziękujemy.
XXII Światowy Dzień Chorego obchodzony był pod hasłem «Wiara i miłosierdzie».
To szczególne święto chorych zostało ustanowione w 1992 r. przez papieża Jana Pawła II i przypada w dniu wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego.