PZC zaprasza na Piknik Rodzinny | strona główna | Wizyta biskupa M.D. Prakasam z Indii w Polsce - fotoreportaż |
Jubileusz Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
W tym roku mija 25 lat od reaktywowania wrocławskiej Caritas. 16 listopada 1989 r. dekretem Metropolity Wrocławskiego, Henryka Kardynała Gulbinowicza została przywrócona do istnienia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Obchody jubileuszu przewidziane są na okres powakacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z historią i działaniami Caritas, które będą prezentowane w kolejnych artykułach.
Na Dolnym Śląsku Caritas powstała w październiku 1945 r. Wówczas był to Związek Diecezjalny Caritas, który został powołany przez administratora apostolskiego ks. dr Karola Milika. Siedziba Związku mieściła się we Wrocławiu przy pl. Katedralnym 12. Do końca 1946 r. ówczesny Związek Caritas objął swą opieką około 75 tysięcy osób. Prowadził 97 domów opieki, 54 szpitale, 50 ośrodków zdrowia, 41 przedszkoli, 14 żłobków, 10 internatów, 2 świetlice, 11 kolonii letnich, 6 półkolonii. W ramach Związku działało 58 „parafialnych Caritas”.
Tę formę działalności charytatywnej na Dolnym Śląsku, podobnie jak na terenie całego kraju, zablokował rząd Polski Ludowej. W następnych latach totalitaryzmu rolę Caritas pełnił referat dobroczynności Kurii Arcybiskupiej, gdyż tylko taka forma działalności akceptowana była przez władze komunistyczne.
Zubożenie ludności, brak towaru w sklepach i wprowadzenie stanu wojennego spowodowały, że Kościół Wrocławski musiał podjąć wyzwanie chwili w dziedzinie miłosierdzia. Z inspiracji arcybiskupa Henryka Gulbinowicza metropolity wrocławskiego został ustanowiony Arcybiskupi Komitet Charytatywny oraz 21 zespołów charytatywnych. W łączności z laikatem katolickim reprezentowanym przez Klub Inteligencji Katolickiej powołano do istnienia także Wrocławskie Towarzystwo Opieki nad Więźniami, które zajmowało się organizacją pomocy materialnej więźniom oraz kontaktem z ich rodzinami. Arcybiskup Wrocławski przyczynił się również w dużym stopniu do powstania Towarzystwa św. Brata Alberta oraz zaangażował się w pomoc dla wrocławskiej służby zdrowia, zwłaszcza poprzez sprowadzanie z zachodu lekarstw i sprzętu medycznego.
Dopiero w wolnej Polsce 16 listopada 1989 r. dekretem Metropolity Wrocławskiego Henryka Kardynała Gulbinowicza została przywrócona do istnienia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Poniżej dekret powołaniowy.
Pierwsza siedziba Caritas mieściła się w małym pokoju w Domu Księży Emerytów przy ul. Katedralnej 12. Dyrektorem Caritas został ks. dr Edward Janiak, obecny ordynariusz Diecezji Kaliskiej, zaś na patronkę wybrano św. Jadwigę Śląską.
Na początku działalności reaktywowanej Caritas szczególny nacisk został położony na tworzenie kuchni dla ubogich. Wydawały one codziennie 3500 posiłków. Caritas obejmowała też swoją opieką schroniska dla kobiet, schroniska św. Brata Alberta, przedszkola, domy dziecka, domy pomocy społecznej, domy dla niepełnosprawnych, domy dla narkomanów i hospicja. W niedługim czasie na terenie diecezji powstało ponad 200 parafialnych zespołów charytatywnych, w których pracowało około 1,5 tysiąca wolontariuszy.
W roku 1999 siedziba Caritas Archidiecezji Wrocławskiej została przeniesiona do zabytkowej kamienicy przy ul. Katedralnej 7 we Wrocławiu. Obiekt został odbudowany, poświęcony i oddany wrocławskiej Caritas staraniem ks. Henryka Kardynała Gulbinowicza.
Od reaktywowania Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w tym roku mija 25 lat.
Decyzją papieża Jana Pawła II o podziale diecezji na legnicką w 1992 r. i świdnicką w 2004 r., terytorialny zakres pracy niniejszej organizacji został pomniejszony. Jednak pole jej działania jest wciąż bardzo szerokie.
Opracowanie i fot.: Ewa Kłak