Bez Was by się nie udało! | strona główna | Program na V Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas |
V Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas (FOTO)
Ostrów Tumski dziś pokraśniał. 250 dzieci i młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas, ubranych w czerwone koszulki przemaszerowało przez historyczne centrum Wrocławia. Spotkali się na V Diecezjalnym Zjedzie Szkolnych Kół Caritas, wpisującym się w obchody Jubileuszu 25 - lecia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
Rozpoczęli od Mszy św. w kościele NMP na Piasku. Tam każdemu wręczono pieniążek Caritas. Jest to symbol talentu, jaki każdy z Was otrzymał za darmo od Boga - tłumaczył w homilii ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Po Eucharystii nastąpił radosny przemarsz młodych wolontariuszy, któremu towarzyszyła muzyka Orkiestry OSP Domaniów, oklaski oraz zdziwione tym młodzieńczym entuzjazmem spojrzenia przechodniów i turystów.
Energię i zapał dzieci – dodatkowo wzmocnione poczęstunkiem – wykorzystali członkowie załogi Oławy statku żeglugi śródlądowej. Przeprowadzili oni dla dzieci szkolenie dotyczące bezpieczeństwa na wodzie, opowiadali o swoim statku i odpowiadali na dociekliwe pytania dzieci, po czym zabrali młodych adeptów żeglarstwa na malowniczą wycieczkę po Odrze. Dla wielu dzieci był to pierwszy w życiu rejs statkiem.
Dzieci musiały zmierzyć się z 25 pytaniami podczas rozwiązywaniu jubileuszowej krzyżówki. Każda odpowiedź była atrakcyjnie nagradzana: książki, łakocie i gadżety czekały na uczestników łamigłówki.
O radości wspólnego świętowania, gdy serce przepełnia pragnienie dobra, a oczy patrzą z miłosierną miłością na drugiego człowieka mówił abp Józef Kupny. Dzieci otrzymały od Pasterza Archidiecezji błogosławieństwo dla swojej posługi, którą pełnią wśród potrzebujących wsparcia rówieśników. Arcybiskup wyraził swoje uznanie dla dzieł miłosierdzia podejmowanych przez młodych i rozdał pamiątkowe obrazki. Młodzież zaśpiewała Arcybiskupowi specjalnie ułożoną na ten dzień dla niego piosenkę.
Po tak pięknym spotkaniu dzieci – zaopatrzone w dyplomy i podziękowania - ruszyły znów do swoich środowisk, aby z typową dla nich wrażliwością czynić dobro wobec chorych, ubogich, słabszych i zarażać swoim entuzjazmem dorosłych.