Wolontariat - plany na najbliższy czas | strona główna | Szkolne Koło Caritas wyróżnione |
IX Dekanalne Spotkanie PZC
W parafii pw. św. Karola Boromeusz w Wołowie, 8 maraca 2014r. odbyło się IX Dekanalne Spotkanie Parafialnych Zespołów Caritas.
Stałym elementem Dekanalnych Spotkań w czasie którego dokonuje się pogłębiona formacja duchowa dla członków Parafialnych Zespołów Caritas jest Eucharystia, podczas której szczególne miejsce zajmuje homilia. Ksiądz Janusz Jastrzębski dobrze wykorzystując ten czas, uwrażliwiał słuchaczy na fakt, że „ wobec zbawienia jesteśmy bezradni”, że człowiek bez Chrystusa nie jest o własnych siłach w stanie osiągnąć zbawianie. Analogicznie do takiej sytuacji eschatologicznej, człowiek ubogi, wykluczony społecznie, osamotniony częstokroć wobec życia i zmagań doczesnych, także jest bezradny by sam mógł sprostać napotykanym trudnościom. I jak wykazał kaznodzieja, zadaniem Kościoła, a w nim każdego chrześcijanina jest służba drugiemu człowiekowi wobec tejże bezradności, jaka coraz częściej dotyka wiele osób. Służba taka, jak stwierdził ksiądz dyrektor CAW, jest wyrazem wiary jaką obdarza nas sam Pan Bóg.
Przy stole eucharystycznym obok już wspomnianego kapłana, który przewodniczył liturgii, stanęli by koncelebrować Mszę św. ksiądz proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Wińsku - Czesław Krochmal oraz wikariusz parafii goszczącej Parafialne Zespoły, ks. Krzysztof Odzimek.
Druga część IX Dekanalnego Spotkania PZC, do której dołączył ksiądz prałat Eugeniusz Kuźmik, odbyła się w katechumenium z którego na co dzień korzysta wspólnota Drogi Neokatechumenalnej, wykorzystując je dla potrzeb formacji swoich członków.
Po wspólnie spożytym posiłku, przygotowanym przez Zespół gospodarzy, ksiądz dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, w dość szczegółowy sposób przedstawił działalność CAW, bliżej nie znaną wielu osobom, także wolontariuszom PZC. Wskazał na działania jakie podejmują placówki opiekuńczo-wychowawcze dla młodzieży: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dobroszycach, Dom Dziecka w Kątach Wrocławskich, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Henrykowie i Dobroszycach oraz placówkę edukacyjną jaką jest Katolicka Szkoła Podstawowa w Kotowicach. W tym miejscu prezentacji, ksiądz dyrektor CAW nadmienił, że o przejęcie pieczy nad szkołą przez Caritas, zwrócili się tamtejsi mieszkańcy by nie dopuścić do zamknięcia placówki. W obecnym czasie pewnego rozwoju w sferze zabudowy Kotowic i miejscowości ościennych, stało się to decyzją w skutkach przynoszącą na dziś bardzo wymierne korzyści samym mieszkańcom Kotowic i okolicy, ze względu na fakt, że inne pobliskie szkoły są oddalone o wiele kilometrów od miejsca ich zamieszkania. Placówki skierowane na działania z zakresu służby zdrowia i rehabilitacji, także zostały uwzględnione w trakcie omawiania szerokiej działalności CAW. Zaprezentowane zostały m.in.: Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Małkowicach, Poradnia rehabilitacyjna i zakład fizykoterapii w Henrykowie, a ponadto uwaga słuchaczy, skierowana została na Domy Opieki jakie się znajdują w Malczycach i Henrykowie.
Kolejnym ważnym punktem spotkania, była prezentacja przybyłych Parafialnych Zespołów Caritas z parafii: pw. NMP z Góry Karmel w Głębowicach, pw. Archanioła Michała w Wińsku oraz gospodarzy, czyli parafii pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie.
Przedstawiciele PZC omawiali swoje działania, dzięki którym niesiona jest pomoc osobom które zwracają się o nią do parafii. Wymieniane były m.in. czynione opłaty za energię elektryczną, zakup lekarstw, sporządzanie paczek żywnościowych dla rodzin i dzieci z okazji poszczególnych świąt, finasowanie wypoczynku letniego dzieci i młodzieży z dekanatu Wołów. Także formy pozyskiwania środków na realizację tych dzieł były tematem przedstawianym przez wolontariuszy PZC.
Na szczególną uwagę zasługuje prezentacja działalności, o jakiej opowiedział pan Witold Stankiewicz, prezes PZC parafii św. Karola Boromeusza w Wołowie. Akcentem który wyróżnia działalność charytatywną w jaką był zaangażowany pan Witold, jest fakt, że pomoc ta trwa od 1991 roku bez przerwy. Dzięki temu wystąpieniu, uczestnicy IX Dekanalnego Spotkania PZC, mogli się spotkać ze świadkiem historii działań charytatywnych czynionych przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przez ostatnie dwa dziesięciolecia.
Pan Burmistrz Gminy Wołów - Dariusz Chmura, Gość specjalny IX Dekanalnego Spotkania PZC, który przybył na spotkanie dzięki zaproszeniu pana Stankiewicza, zabierając głos wyraził opinię, w której zawarł swoje zaskoczenie faktem, jak szeroka jest działalność prowadzona przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Następnie pan Burmistrz przedstawił programy pomocowe na rzecz rodzin i dzieci uboższych mieszkańców gminy Wołów, które były zrealizowane w ostatnim okresie czasu, jak również podzielił się planami dotyczącymi bliskiej przyszłości na tej płaszczyźnie, w które to działania włączał się osobiście i nadal ma pragnienie to czynić.
Obecność pana Dariusz Chmury na spotkaniu dotyczącym działalności charytatywnej na rzecz ubogich, z racji pełnionej przez niego funkcji w społeczności wołowskiej, pozwoliło uczestnikom IX Dekanalnego Spotkania PZC, dokonać głębszej analizy rzeczywistość i stwierdzić, jak ważnym zadaniem dla ludzi z grup charytatywnych działających w obrębie działalności Kościoła, jest to czym się zajmują na co dzień, co także ma wymiar społeczny.
W spotkaniu wzięło udział niespełna dwadzieścia osób, lecz treści dla ducha i intelektu oraz doświadczenie wspólnoty Caritas dla uczestników IX Dekanalnego Spotkania PZC, było tym co wyrównało, a nawet przewyższyło niedobór spowodowany nieobecnością wolontariuszy PZC, którzy nie dotarli na spotkanie.
Z uwagi na obchodzony Światowy Dzień Kobiet, część męska uczestników spotkania złożyła życzenia Paniom z PZC.
Błogosławieństwo udzielone przez księdza prałata Eugeniusz Kuźmika na koniec
IX Dekanalnego Spotkania PZC, było umocnieniem na drogę służby drugiemu człowiekowi, do której wzywa sam Bóg.