Kolejny rekord ale i kolejne potrzeby | strona główna | Zbiórka Sukcesu |
Droga Krzyżowa dla chorych, cierpiących i niepełnosprawnych (FOTO i tekst rozważań)
W piątek 20 marca br. we wrocławskiej archikatedrze abp Józef Kupny przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej dla osób chorych, cierpiących i niepełnosprawnych.
>>Kliknij by obejrzeć galerię zdjęć<<
Nabożeństwo przygotowała Caritas Archidiecezji Wrocławskiej wraz z Duszpasterstwem Chorych i Niepełnosprawnych oraz Duszpasterstwem Głuchoniemych i Niewidomych.
We wstępie Arcybiskup zwrócił uwagę na najtrudniejsze pytanie na świecie- pytanie o krzyż. Tylko idąc za Nim, stawiając nasze stopy w ślady, nam pozostawił można pokonać tę drogę i osiągnąć cel jakim jest zbawienie- przypomniał wrocławski Metropolita.
W czytanie poszczególnych stacji zaangażowane zostały osoby chore, niepełnosprawne i cierpiące. Wśród nich byli również niewidomi, dla których rozważania zostały przygotowane w alfabecie Braille’a.
Na zakończenie nabożeństwa abp Józef Kupny modlił się by chorzy i cierpiący spotykali na swej drodze krzyżowej Szymonów i Weroniki, którzy pokażą, że ktoś jest obok, że ich wspiera. Cierpienie dziś jest nam wszystkim bliższe wskazywał Arcybiskup: "Środki przekazu uświadamiają nam, że każdego dnia ludzie na całym świecie odprawiają miliony dróg krzyżowych. Cierpią Ci, którzy stracili bliskich w zamachu terrorystycznym w Tunezji (wśród nich nasi rodacy). Cierpią mieszkańcy Ukrainy, którym wojna odebrała wszystko. Cierpią chrześcijanie prześladowani za wiarę w Chrystusa w wielu miejscach na świecie."
Dla osób z wadą słuchu całe nabożeństwo było tłumaczone na język migowy, była również możliwość skorzystania z działającej we wrocławskiej katerze pętli indukcyjnej. Dzięki tej technologii osoby, które wchodzą w jej zasięg, mogą przełączyć aparat słuchowy na tryb pracy indukcyjny, dzięki czemu usłyszały w swoim aparacie wyraźny głos.
Osoby poruszające się na wózkach bez trudu wjechały do świątyni dzięki specjalnym podjazdom, pomagali im również wolontariusze i pracownicy Caritas. Chorzy leżący w łóżkach oraz ci, którzy nie mieli możliwości dotrzeć do kościoła, mogli uczestniczyć w nabożeństwie dzięki transmisji w Radiu Rodzina. Z tej formy udziału w modlitwie skorzystał biskup senior Józef Pazdur.
Zachęcamy Kapłanów do zorganizowania podobnego nabożeństwa w swoich parafiach, a chorych, którzy nie mogą dotrzeć na wspólnotową modlitwę do samodzielnego odprawienia nabożeństwa.
Poniżej plik z tekstem rozważań: