Komunikat Biura CAW | strona główna | Dom św. Józefa - dom nadziei dla chorych |
Każdy jest pierwszy! I Ty też! (FOTO)
Jeśli mowa o uśmiechu od ucha do ucha, zdrowym współzawodnictwie i dobrej zabawie to na pewno chodzi o Dzień Treningowy Olimpiad Specjalnych w Dobroszycach.
>>Galeria z Oleśnickiego SPortu<<
fot. BArtek Michalak
120 zawodników na X Jubileuszowym Dniu Treningowym Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych zmierzyło się dzisiaj z 25 dyscyplinami, na zawodach w Dobroszycach. Były to m. in. unoszenie głowy, pokonanie nierównego podłoża, skok, turlanie piłki i przechodzenie do klęku.
Hasłem przewodnim było „Każdy jest pierwszy i Ty też”. „Radośni”, „Do przodu” to tylko kilka nazw klubów dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które uczestniczyły w tym wydarzeniu. Już samo to świadczy o pogodzie ducha jaką posiada każdy z nich.
W tym dniu, zawodnicy mieli niebywałą okazję pokazać swoje umiejętności przed rodzinami, kolegami a także przed publicznością, która z całego serca dopingowała każdemu z uczestników. Wolontariusze Akademii Wychowania Fizycznego z kierunków Terapia zajęciowa i Wychowanie fizyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z Gimnazjum w Dobroszycach cały czas chętnie służyli pomocą.
Podczas inauguracji wszyscy występujący byli zgodni, co do odwagi uczestników i potrzeby organizacji takich imprez. Podkreślali, że najważniejsza jest dobra zabawa towarzysząca na każdym kroku osobom prezentującym swoje umiejętności. W trakcie imprezy zawodnikom, ich rodzinom, wolontariuszom i organizatorom nie schodził z twarzy uśmiech. Dodatkowo uczestnicy dostali zestawy upominkowe, medale i sowite gratulacje.
Ideą programu MATP (Motor Activities Training Program) jest pokazanie braku rywalizacji między uczestnikami oraz wartości jakie płyną z systematycznej i konsekwentnej pracy terapeutycznej za pomocą zajęć ruchowych. Każdego dnia zmagając się ze swoją niepełnosprawnością pokazują oni sobie i innym jak bardzo są silnymi i wytrwałymi osobami. Dzięki temu wyjątkowemu Programowi mogą przeżyć dobrą zabawę, zwracając przy okazji uwagę na to, że nawet pomimo niepełnosprawności można uprawiać sport.
Zawodnikom uczestnictwo w Programie Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych daje możliwość wykazania się przed rodzinom, trenerami, opiekunami, kolegami i publicznością, która coraz liczniej uczestniczy w takiej integracji. Rodzicom i opiekunom ukazuje jak ważna jest systematyczna rehabilitacja. A wolontariuszom i widowni uzmysławia, że nawet z głęboką niepełnosprawnością można być pełnowartościowym człowiekiem, który pomimo trudów życia każdego dnia pokonuje swoje słabości.