Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczyna akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom | strona główna | Metropolita Wrocławski zainauguruje działalność Świetlicy Socjoterapeutycznej w Świdnicy |
Spotkanie migrantów w katedrze wrocławskiej
W niedzielę, tj. 18. listopada 2001r. o godz. 10.00 w katedrze wrocławskiej odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji migrantów. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Ks. Bp Edward Janiak - delegat Episkopatu Polski ds. Imigracji.
Organizatorem obchodów Dnia Migranta jest Biuro dla Migrantów i Uchodźców działające przy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Według informacji uzyskanych z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w latach 2000-2001 liczba osób ubiegających się o wizę lub kartę stałego pobytu przekroczyła 2 tysiące. Najwięcej cudzoziemców pochodziło z byłych republik radzieckich (m.in. z Ukrainy, Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Armenii) oraz innych państw europejskich (m.in. z Niemiec).
Od siedmiu lat przy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej działa Biuro dla Migrantów i Uchodźców. Jego zadaniem jest udzielanie fachowej pomocy informacyjnej cudzoziemcom, a szczególnie osobom posiadającym status uchodźcy oraz migrantom. Interesanci otrzymują wyczerpujące informacje na pytania dotyczące możliwości pozostania w Polsce i związanych z tym procedur.
Petentów biura można podzielić na kilka grup. Najliczniejszą stanowią migranci ekonomiczni, głównie obywatele Ukrainy i byłych republik radzieckich. Przybywają do naszego kraju w celu znalezienia pracy. W miejscu zamieszkania pozostawiają swoją rodzinę. Po 3 miesiącach powracają do siebie, by za pewien okres czasu znowu przybyć.
Inną grupę osób stanowią osoby, które planują pobyt na terenie Polski, nie mając na to zezwolenia, dokumentów, wiz. Biuro pomaga w zalegalizowaniu pobytu, wyrobieniu dokumentów, kieruje prośby do władz lokalnych i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Biuro zajmuje się również repatriacją. Pomaga w integracji ze środowiskiem, opłaca obiady, przekazuje odzież, stara się o przyjęcie repatriantów na wyższe uczelnie, kurs języka polskiego, itp. W ostatnim czasie wysłano pisma do 165 Urzędów Miast i Gmin z prośbą o zaproszenie rodzin z Kazachstanu. Niestety, wszystkie otrzymane odpowiedzi były negatywne.
Biuro w okresie od maja do sierpnia 1999r. opiekowało się 64-osobową grupą uchodźców z Kosowa, którzy przebywali w ośrodku wrocławskiej Caritas. W grupie znajdowało się 28 dzieci, w tym czworo niemowląt.
Wówczas uchodźcy zostali rozmieszczeni całymi rodzinami w pięciu domkach przy ul. Kunickiego, przekazanych im do dyspozycji. Każdy z uchodźców otrzymał nową bieliznę osobistą, odzież, obuwie. Przybyłe rodziny przygotowywały sobie posiłki z produktów dostarczanych przez wrocławską Caritas. Siostry Skalabrynianki zorganizowały dla dzieci i młodzieży szkołę w języku albańskim, wszyscy uchodźcy uczyli się również języka polskiego.
Blisko trzymiesięczny pobyt we Wrocławiu sfinansowała Caritas Archidiecezji Wrocławskiej ze środków uzyskanych podczas zbiórki przeprowadzonej w całej archidiecezji 11 kwietnia 1999r. Na drogę powrotną przybyłe rodziny otrzymały pościel, kołdry, poduszki, odzież, obuwie, środki higieny osobistej.
Od 7 sierpnia 2001r. Biuro objęło opieką ośmioosobową rodzinę Omurli, pochodzącą z Kurdystanu. Tam byli prześladowani, bici, maltretowani podczas trwającej wojny domowej. W październiku 1989r. uciekli do Niemiec. Ich prośba o udzielenie azylu została rozpatrzona negatywnie, ponieważ źle przeprowadzono wywiad środowiskowy. W 1995 roku Omurli zwrócili się o pomoc do Ojców Benedyktynów w Monachium. Została im ona udzielona i od tego czasu znajdują się pod opieką zgromadzenia. W międzyczasie kilkakrotnie występowali o legalizację pobytu w Niemczech, jednak ich prośby rozpatrywane były odmownie. Podjęto decyzję o wydaleniu ich z Republiki Federalnej Niemiec.
Ojcowie Benedyktyni w porozumieniu z rządem Bawarii i tamtejszą Caritas zwrócili się z prośbą do władz państwowych i kościelnych w Polsce o przyjęcie rodziny Omurli. Przez kilka miesięcy trwała procedura umożliwiająca przybycie uchodźców do Polski. Uzyskano niezbędne pozwolenia z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Straży Graniczej, Głównego Urzędu Ceł, itd.
Pobyt rodziny w Polsce finansują Ojcowie Benedyktyni z Monachium. Omurli zamieszkali w wynajętym przez wrocławską Caritas mieszkaniu we Wrocławiu.
Biuro uczestniczy również w międzynarodowych spotkaniach i reprezentuje Polskę w sprawach migrantów i uchodźców. Współpracuje z Towarzystwem Św. Brata Alberta, Polską Akcją Humanitarną, Caritas Europa, JRS, UNHCR, Amnesty International, Fundacją Helsińską, itd.