IX Zbiórka Żywności (lista sklepów) | strona główna | Na pomoc św. Mikołajowi |
Rok Jubileuszu Miłosierdzia
Dziś 8 grudnia 2015 roku, Ojciec Święty Franciszek uroczyście otworzył drzwi Bazyliki Świętego Piotra, które staną się Bramą Miłosierdzia. Rok Jubileuszowy, Rok Miłosierdzia rozpoczyna się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.
Ważne abyśmy spojrzeli w trzech perspektywach na ten niezwykły rok.
1. Pierwszą perspektywą jest teologiczne znaczenie miłosierdzia - zogniskowane w Logo Jubileuszu oraz celebracji liturgicznej. Logo jest dziełem Ojca Marko I. Rupnika S.J. Przywołując bardzo cenny dla Kościoła starożytnego wizerunek Syna, który bierze na plecy zagubionego człowieka, logo wskazuje miłość Chrystusa, podnoszącego każdego złaknionego miłosierdzia.
2. Druga perspektywa będzie wypełniona nie tylko symbolicznymi ale i bardzo konkretnymi dziełami miłosierdzia podejmowanymi przez Ojca Świętego Franciszka. Wyjdzie on do osób i miejsc złaknionych przebaczenia i ubogich materialnie. Każdy może naśladować Papieża i podejmować podobne działania. Jednak warto podkreślić, że tylko jeden z 25 punktów papieskiej bulli Misericordiae Vultus, o Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia, mówi bezpośrednio o uczynkach miłosierdzia względem ciała, pozostałe 24 kierują uwagę na inne aspekty miłosierdzia, których szczególnym przejawem jest wybaczenie i nawrócenie. Ważne by nie zagubić tej perspektywy i nie zaburzyć akcentów.
3. Ostatnia perspektywa związana jest z pielgrzymowaniem i uzyskiwaniem specjalnych odpustów i możliwością doświadczenia miłosierdzia w przebaczeniu. Niezwykłego znaczenia nabierają w tym kontekście dwa znaki, Drzwi kościołów, które stają się Bramami Miłosierdzia oraz kapłani obdarzeni specjalnymi przywilejami do rozgrzeszania z grzechów zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej, cechujący się cierpliwością i zdolni do zrozumienia ludzkich ograniczeń, ale także z mocą głoszący ewangeliczne wezwanie do nawrócenia. Warto podkreślić, że możliwość uzyskania odpustu została również przyznana przez Ojca Świętego Franciszka każdemu kto osobiście wypełnia dzieło miłosierdzia.
Wrocławska Caritas zaprasza do korzystania z tego niezwykłego okresu łaski, by sami doświadczywszy miłosierdzia w przebaczeniu, dzielić się świadectwem w konkretnej posłudze najuboższym i złaknionym miłosierdzia. Już u samego początku Roku Miłosierdzia zapraszamy do włączenia się w zbiórkę żywności dla potrzebujących rodzin. 11 i 12 grudnia wolontariusze staną w sklepach i będą zachęcać do dzielenia się z ubogimi. „Głodni miłosierdzia” to tegoroczne hasło akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dzięki wsparciu tej inicjatywy dzieci wyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek i mają możliwość porzucić, choć na chwilę, często szarą rzeczywistość codzienności.
W każdym z nas jest wiele talentów, nie wszystkie jednak chcą pokazać w telewizyjnych programach. Caritas zachęca do odkrywania w sobie talentu miłosierdzia, tak bardzo dziś potrzebnego. Dlatego zachęcamy i zapraszamy do budowania wielkiej przestrzeni wypełnionej wielkodusznym ofiarowaniem swojego czasu, swojej pracy i swoich umiejętności w posłudze potrzebującym. Zachęcamy by w każdej parafii powstała grupa charytatywna, by w szkołach były zakładane koła wolontariackie, by idea chrześcijańskiego wolontariatu obecna była również na uczelniach. Niech w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia powstaną nowe Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas, czy Caritas Academica, niech nie zabraknie wolontariuszy akcyjnych w Centrum Wolontariatu Caritas, niech ten czas będzie dla każdego chrześcijanina wypełniony doświadczeniem miłosierdzia.