- O warsztacie
- Kontakt
- Historia
- Pracownie
- Galeria
- Wydarzenia
O warsztacie
1. WTZ – Warsztat Terapii Zajęciowej – jest to placówka pobytu dziennego, która ma na celu stworzenie osobom z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową możliwości uczestniczenia w rehabilitacji społecznej i zawodowej.
2. OD KIEDY DZIAŁAMY W MAŁKOWICACH?
Warsztat Terapii Zajęciowej im. Marii Merkert wchodzący w skład Centrum Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach rozpoczął działalność 1 grudnia 2004 r.
Powstał on dzięki współpracy, staraniom i zaangażowaniu ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza, ks. abp Mariana Gołębiewskiego, ks. bp Edwarda Janiaka, Starosty Wrocławskiego - Andrzeja Wąsika, dyrektora Caritas Polska ks. Adama Derenia oraz dyrektora Caritas Archidiecezji Wrocławskiej - ks. Mirosława Kiwki. Warsztat jest pierwszą tego typu placówką w ziemskim Powiecie Wrocławskim.
3. ZADANIA WTZ -u
- ogólne usprawnianie;
- przygotowanie do życia w środowisku społecznym, w szczególności poprzez rozwój umiejętności planowania
i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach oraz rozwój innych umiejętności niezbędnych w życiu, - rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, w tym zaradności osobistej, dzięki stosowaniu różnych technik terapii zajęciowej;
- poprawę kondycji fizycznej i psychicznej;
Głównym założeniem działalności Warsztatu jest przygotowanie uczestników do podjęcia pracy, poprzez m.in. budowanie pewności siebie, rozwijanie umiejętności wykonywania codziennych czynności, rozwój psychofizycznych sprawności oraz umiejętności zawodowych.
Odpowiedzialni za poszczególne pracownie terapeuci wspólnie z psychologiem opracowują i realizują indywidualne programy terapii dla każdego uczestnika. Pozwalają one określić mocne strony każdej z osób, a także wyznaczają obszary, w których możliwe jest zdobycie nowych umiejętności. Po trzech miesiącach następuje zmiana pracowni. Dzięki temu każdy ma możliwość nauczenia się czegoś nowego i szerszego rozwijania swoich zainteresowań.
4. WARUNKI RZYJĘCIA DO WARSZTATU:
- ukończone 18 lat
- ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (umiarkowany, znaczny, głęboki)
wraz z zawartym wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej - podanie o przyjęcie do WTZ-u
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia
- inne według wew. regulaminów WTZ
5. CODZIENNE ŻYCIE W WARSZTACIE
Codzienność w Warsztacie to nie tylko zajęcia w poszczególnych pracowniach, lecz także okolicznościowe imprezy i wydarzenia. Niektóre z nich stały się już naszą tradycją, co roku bowiem organizujemy Jarmark Małkowicki, który jest okazją do integracji z lokalną społecznością i daje możliwość zaprezentowania naszych prac i talentów aktorskich.
Życie w Warsztacie toczy się zgodnie z kalendarzem, więc świętujemy razem walentynki, andrzejki, spotkania noworoczne, wielkanocne oraz wigilijne. Uczestniczymy w wydarzeniach integracyjnych typu Dzień Chorego, Pielgrzymkach Osób Niepełnosprawnych itp.
Ciekawą inicjatywą, w której bierzemy udział jest Brave Kids Festival, podczas którego odwiedzają nas w Małkowicach dzieci z całego świata i prezentują nam charakterystyczne dla swojej kultury tańce.
W okresie wakacyjnym organizujemy kilkudniowy wyjazd w góry lub nad morze, który jest dla nas formą rehabilitacji społecznej i wypoczynku.
6. CO OFERUJEMY?
Atrakcyjne zajęcia w poszczególnych pracowniach:
- W pracowni gospodarstwa domowego podopieczni uczą się przygotowywania prostych
i bardziej skomplikowanych posiłków. Ponadto poznają zasady posługiwania się sprzętami
i narzędziami kuchennymi. - Podczas pobytu w pracowni rękodzieła zapoznają się z technikami hafciarskimi,
w zależności od upodobań wykonują własnoręcznie obrazy igłą, malowane, poduszki lub zakładki do książek. - Pracownia plastyczna daje szerokie możliwości poznania różnych technik plastycznych. Szkicują, rysują, malują i korzystając z wielu innych form pracy tworzą obrazy odzwierciedlające przyrodę, emocje i własne przeżycia.
- W pracowni modelarsko – ogrodniczej podopieczni poznają różne metody pracy stolarskiej, które wpływają na rozwój wrażliwości estetycznej oraz usprawniają percepcję wzrokową i wzrokowo-ruchową. Zadania w tej pracowni są dobrane odpowiednio do pór roku, bowiem założeniem jest także praca w ogrodzie i na działce.
- Zajęcia w pracowni komputerowo – dydaktycznej umożliwiają naukę obsługi komputera
i programów informatycznych. Uczestnicy uczą się korzystania z zasobów Internetu, co ma służyć także kształtowaniu ich umiejętności w zakresie preorientacji zawodowej. - W pracowni reedukacji z elementami muzykoterapii odbywają się zajęcia edukacyjne doskonalące umiejętność pisania, liczenia, czytania oraz poszerzające zakres wiedzy ogólnej. Metody i sposoby pracy dostosowane są do indywidualnych możliwości psychofizycznych
i emocjonalnych podopiecznego.
Uczestnicy Warsztatu mają także możliwość uczestniczyć w hipoterapii. Zajęcia odbywają się w pobliskiej miejscowości pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.