- Grupa teatralna "Dwie Maski"
- Historia
- O warsztacie
- Wydarzenia
- Wirtualny spacer
- Pracownie
- Galeria
- Kontakt
O warsztacie
Foto: R.Bielaszewski, R.Górka
Warsztat Terapii Zajęciowej w Dobroszycach jest placówką dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnością i chorych psychicznie. Swoją działalność rozpoczął 01 grudnia 2003 roku jako kolejna forma działalności Centrum Osób Niepełnosprawnych w Dobroszycach. Uroczystego poświęcenia dokonał 26 maja 2004 roku J.E. ks. bp Marian Gołębiewski – Arcybiskup Metropolita Wrocławski.
Przez lata Warsztat rozwiał się i rozrastał. Aktualnie liczy sześćdziesięciu uczestników, pracujących w 10 pracowniach: przygotowującej do samodzielnego życia, gospodarstwa domowego, lastycznej, krawiecko – hafciarskiej, ogrodniczo – rękodzielniczej,stolarskiej, gospodarczo – technicznej,arteterapii,ceramicznej i komputerowej. Podopieczni Warsztatu korzystają także z zajęć u psychologa i pedagoga, z pracowni muzykoterapii i reedukacji, gdzie pod profesjonalną opieką mają cykliczne zajęcia indywidualne i grupowe. Uczestnicy mają również dostęp do sali rehabilitacyjnej, w której każdy uczestnik ma indywidualny tok usprawniania leczniczego, opracowany przez rehabilitanta (w porozumieniu z lekarzem ortopedą i uwzględnieniu orzeczeń lekarskich), który ma na celu właściwe stymulowanie rozwoju, korekcję i kompensację niedorozwojów i zaburzeń.
Wszyscy uczestnicy są objęci specjalnym programem terapeutycznym, który został opracowany przez wyspecjalizowaną kadrę terapeutów zajęciowych, rehabilitanta, rewalidanta, psychologa, pedagoga oraz pracownika socjalnego, czyli zespół tworzący razem z kierownikiem WTZ, Radę Programową. Indywidualny Program Rehabilitacji jest podstawą wszelkich działań o charakterze terapeutyczno – rehabilitacyjnym. Najważniejszym celem Indywidualnego Programu Rehabilitacji jest uspołecznienie i aktywizacja zawodowa uczestników. To ważne zadanie realizowane jest przez ogólne usprawnianie uczestników i rozwijanie ich umiejętności życia codziennego, przygotowanie do życia społecznego, działalność artystyczną, rozwijanie psychofizycznych sprawności niezbędnych w pracy oraz umiejętności zawodowych. Zaangażowanie w działania podejmowane we wszystkich pracowniach pozytywnie wpływają na takie umiejętności zawodowe jak: samodzielność, odpowiedzialność, dokładność, wytrwałość, bezpieczeństwo i dyscyplinę pracy. Prace uczestników prezentowane są na kiermaszach i wystawach. Tradycją stały się kiermasze świąteczne organizowane w kościołach i wrocławskich galeriach handlowych. Pozyskane w ten sposób środki są wykorzystywane na integracje społeczną uczestników WTZ.
Warunkiem uczestnictwa w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Dobroszycach jest posiadanie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii oraz złożenie podania i wypełnienie ankiety.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Dobroszycach daje perspektywę życiową, satysfakcję, szansę na ogólną aktywność i usamodzielnienie.