- Historia
- Atrakcje miejsca
- Galeria
- Oferta
- Kontakt
Atrakcje miejsca
A w Sulistrowiczkach... wypoczniesz!
Dni skupienia w Sulistrowiczkach - film.
SULISTROWICZKI to typowo wypoczynkowa wieś położona zaledwie 38 km od Wrocławia, wśród lasów na Zboczu masywu Ślęży w Ślężańskim Parku Narodowym. Niezwykle ekologiczne miejsce – krystaliczne powietrze i czysta woda, po którą przyjeżdżają mieszkańcy z całego Dolnego Śląska.
Świat zwierzęcy i roślinny zachował tu swoją pierwotną wartość. Przetrwały rodzime fragmenty lasu, niezniszczone łąki górskie i kserotermiczne murawy na skałach.
Nad okolicą wznosi się na 718 metrów Góra Ślęża. Jest to miejsce unikatowe na skalę europejską pod względem przyrodniczym i archeologicznym.
Sulistrowiczki znane są ze studni św. Świerada zwanej Źródłem Życia, parku „Wenecja”, sanktuarim MB Dobrej Rady.
Sulistrowiczki i okolica, to miejsce sprzyjające wypoczynkowi i relaksowi. Tutejsza cisza pozwala usłyszeć przyrodę i zajrzeć w głąb siebie. Mikroklimat oraz wędrówki na Ślężę poprawiają kondycję fizyczną.
Atrakcje miejsca:
Góra Ślęża
Nazwa
Nazwa góry pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiego wyrazu ślęg ("wilgoć, mokrość, mokra pogoda, błoto"), który oznacza miejsca podmokłe i spowite często mgłą. Słowo ślęg ma zatem związek z panującym tutaj swoistym klimatem.
Od słowa ślęg miały wziąć swe nazwy: rzeka Ślęza (płynąca przez rozległe mokradła), góra Ślęża (wilgotność masywu), plemię Ślężanie oraz w dalszej przyszłości wzięła się stąd nazwa całej krainy, Śląsk.
Historia
Uznawana za "siedzibę bogów" - Śląski Olimp. Początki kultu sięgają epoki brązu (700 r. p.n.e.), a upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Rozkwit sanktuarium związany był z osadnictwem celtyckich Bojów. Pod koniec IV w. p.n.e. grupy Bojów założyły sanktuarium na górze Ślęży. Ośrodek kultu na Ślęży poświęcony był przede wszystkim bóstwu słonecznemu - kult solarny. Pozostałością tamtych czasów jest wiele rzeźb kultowych i równie tajemniczych kamiennych wałów usypanych wokół szczytów Ślęży, Raduni i Wieżycy.
Góra Ślęża jeszcze w XI w. słynęła z pogańskich praktyk religijnych. Jednym z nich było starosłowiańskie święto Kupały, święto radości i pojednania, którego centralnym punktem jest palenie ogniska zwanego Sobótką, związana jest z Górą Ślężą, obchodzone w okresie najdłuższego dnia, znane jeszcze dziś w Polsce pod nazwą "Sobótki".
Ślężanie, plemię przybyłe w okresie wędrówki ludów (375 - 700 r. n.e.) zamieszkujące terytorium wokół góry Ślęży (ich ośrodek kultu religijnego) oraz nad rzeką Ślęzą (o etymologii wspólnej ze Ślężą). Nazwa plemienia pochodzi właśnie od nazwy góry i rzeki. Nazwa plemienia Ślężan została rozciągnięta na inne nadodrzańskie plemienia. W ten sposób w XII wieku ustaliła się jedna wywodząca się od plemienia Ślężan nazwa dla całego regionu, Śląsk. Nazwa krainy historycznej Śląsk pochodzi zatem od góry Ślęży i rzeki Ślęzy.
Teraźniejszość
Dzisiaj Ślęża jest miejscem masowo odwiedzanym przez cały rok, stanowiąc doskonały punkt widokowy na Sudety (zwłaszcza Gór Sowich) i Nizinę Śląską z pobliskim Jeziorem Mietkowskim i nieco odleglejszym Wrocławiem. Z budowli znajdujących się na szczycie należy wymienić:
- kościół pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z 1852 roku,
- schronisko im. Romana Zmorskiego zbudowane w 1908 roku (obecnie Dom Turysty),
- RTCN Ślęża - Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża, wybudowane w 1958 roku z masztem anteny nadawczej z 1972 roku o wysokości 136 metrów,
- krzyż milenijny z granitu postawiony w 2000 roku,
- dwunastometrowa żelbetonowa wieża wzniesiona krótko przed II wojną światową dla celów kartografii. Dziś stojąca na krańcu szczytowym Skał Zbójnickich służy jako punkt widokowy, ale przed wojną takiej potrzeby nie było - turyści wchodzili na balkon wokół wieży kościoła,
- granitowa rzeźba kultowa "niedźwiedź",
- fragmenty XIII-wiecznych murów zamkowych pomiędzy kościołem a grupą gabrowych Skał Zamkowych.
Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady
Szczególnym miejscem w Sulistrowiczkach jest Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady, gdzie młodzi ludzie przybywają, by zawrzeć sakrament małżeństwa a maturzyści, by prosić o dary Ducha Świętego.
Kaplica została zaprojektowana na siedmiokącie foremnym, wykonana z drewna świerkowego, na podmurówce granitowej. Bardzo oryginalna i bogata więźba dachowa w kształcie gwiazdy siedmioramiennej oraz sklepienie nawiązują do siedmiu darów Ducha Świętego. W tej góralskiej kaplicy zobaczymy oryginalny ołtarz, oparty na kamiennych kopiach ślężańskiego niedźwiedzia i niecodzienne witraże, przedstawiające unikatową roślinność łąki sulistrowickiej. Na zewnątrz przed kościołem - marmurowana figurka Matki Bożej Dobrej Rady Wędrującej.
Msze Święte
W niedziele i święta: godz. 12 i 19
W sobotę: godz. 19
Park Wenecja
Utworzony w 1914 roku w Dolinie Sulistrowickiego Potoku. Prowadzą do niego od szosy dwie stylowe bramy Górna i Dolna - niestety obie bardzo zniszczone. W Parku zachowały się dwa stawy, zespół kaskad i mnóstwo wiekowych drzew. Druga część parku w stylu angielskim znajduje się po drugiej stronie szosy w Centrum Szkolenia Wolontariatu Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Na skraju łąki na wschód od Potoku Sulistrowickiego znajduje się studnia św. Świerada zwana "źródłem życia" - ocembrowane źródło wody chętnie pobieranej do picia. Obok źródła w 1999 roku postawiono figurkę Madonny.
Źródełko św. Świerada
Łąka Sulistrowicka
Jedną z większych atrakcji tego terenu jest Łąka Sulistrowiczka - rezerwat florystyczny o powierzchni 26,4 ha. Teren rezerwatu nachylony jest w kierunku północno-wschodnim, a różnica poziomów wynosi ok. 40 metrów. Występuje tu około 237 gatunków roślin naczyniowych, charakteryzujących się dużym bogactwem gatunkowym i znaczną różnorodnością. Jest to jeden z najcenniejszych rezerwatów florystycznych na Dolnym Śląsku. Chronione gatunki roślin naczyniowych mają swoje siedliska na łąkach, stanowiących śródleśne polany. Dużymi osobliwościami są tutaj gatunki roślin tj.: goryczka wąskolistna, goździk pyszny, okratek australijski czy kosaciec syberyjski. Przedstawicielem górskich roślin rezerwatu jest goryczka wiosenna. Równie bogata i zróżnicowana jest fauna, wśród której występują owady, pajęczaki, płazy - traszka górska, ptaki - świstunka, ssaki - ryjówka malutka oraz nietoperze - nocek duży czy gacek brunatny.