- Dni Wolontariatu
- Czym jest wolontariat?
- Jak zostać wolontariuszem?
- Dlaczego warto?
- Formularze
- Struktura
- Formy zaangażowania
- Działania wolontariuszy
- Kodeks etyczny
- Wolontariat kolonijny 2014
- Wolontariat na kolonii
- Działania
- Galerie
- W mediach
- Kontakt
Czym jest wolontariat?
Czym jest wolontariat?
Wolontariat to dużo głębsza forma pomocy, niż się powszechnie uważa. Wiadomym jest, iż stanowi on bezinteresowną wolę służenia drugiemu człowiekowi. Wolontariusz bowiem nie jest kierowany chęcią zysku. Motywacją nie są dla niego korzyści materialne. Podstawowym kryterium działania jest dobro drugiego człowieka. W tym znaczeniu, jego pomoc jest traktowana jako forma apostolstwa świeckich, o czym często przypominał Jan Paweł II. Jest to jednak apostolstwo szczególne, które za źródło działania stawia sobie wartości najwyższe, zakorzenione w Ewangelii. Wolontariat bowiem to forma pomocy, która nawiązuje do najważniejszego przykazania – miłości do Boga i człowieka. Nie jest to miłość bierna, która ogranicza się tylko do uczuciowych uniesień. To miłość aktywna, czynna, która jest zdolna do zmiany swojego otoczenia, ale także przemiany samego siebie. Każdy bowiem, kto daje, otrzymuje z w nadmiarze. Ponadto radość, z niesienia pomocy, przewyższa wielkością sam czyn. Wolontariat łączy się więc ściśle z religijnym poświęceniem wolontariusza.
Wartość pomocy w ramach działań wolontaryjnych jest ogromna. Ci, którzy zaangażowali się w tę piękną formę miłości bliźniego mówią rzeczy niezwykłe. Wolontariat według nich zmienia nie tylko społeczeństwo na lepsze, ale przede wszystkim kształtuje osobowość samego wolontariusza. Zatem pomimo, iż wolontariat jest formą bezinteresownej pomocy, to każdy pomagający otrzymuje ogromnie wiele. Wolontariusze pytani o motywy swojego działania często wymieniają aspekty religijne. Zauważają, iż takiej postawy oczekiwałby od nich Bóg. Jest to dla nich naturalny odruch serca.
Ważne jest także to, że nie trzeba poświęcać ogromnej ilości czasu, by pomóc innym. Czasem wystarczy kilka minut tygodniowo, by okazać komuś nasze serce. Ostatecznie bowiem to ono liczy się najbardziej, bardziej nawet niż rodzaj ofiarowanej pomocy. Każdy w swoim codziennym życiu pomnaża sumę dobra poprzez swoje działania. Nie zawsze sobie je uświadamia. Podanie komuś przedmiotu, który upadł, pomoc osobie starszej przejść przez ulicę, wyświadczenie przysługi nieznajomemu. Wielkie dzieła ludzi są zazwyczaj bardzo proste w swej naturze, a często nawet niezauważalne. To wszystko uczynki miłosierdzia, które można zacząć wykonywać w sposób świadomy i regularny właśnie w ramach wolontariatu.
By jednak w pełni doświadczyć, czym jest wolontariat, nie wystarczy przejść przez ogarnięcie umysłem samej teorii.
Trzeba nade wszystko ogarnąć sercem drugiego człowieka!