Wakacyjne Dzieło Caritas Archidiecezji Wrocławskiej | strona główna | W niedzielę rusza Wielkanocne Dzieło Caritas |
Powstała pierwsza w Polsce Ekumeniczna Stacja Opieki
W najbliższy piątek, tj. 26 kwietnia br. o godz. 11.00 na wrocławskim Dworcu Głównym odbędzie się uroczystość poświęcenia Ekumenicznej Stacji Opieki, Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, Rehabilitacji i Opieki Paliatywnej, wspólnego dzieła Caritas Archidiecezji Wrocławskiej (Kościoła katolickiego), Diakonii Diecezji Wrocławskiej (Kościoła ewangelicko-augsburskiego) i Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia "Eleos" (Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego). Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce prowadzona przez instytucje charytatywne poszczególnych Kościołów.
Do głównych zadań zadań Ekumenicznej Stacji Opieki należeć będzie wykonywanie świadczeń zdrowotnych z zakresu pielęgniarstwa, położnictwa środowisko-rodzinnego i opieki paliatywnej. Osoby zadeklarowane do tego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej otrzymywać będą m.in. opiekę medyczna nad chorym i bieżącą kontrolę stanu zdrowia (mierzenie ciśnienia krwi, poziomu cukru, itp.), wykonywanie iniekcji, zmianę opatrunków i inne zabiegi medyczne wg zleceń lekarza, wykonywanie inhalacji, badań EKG, stawianie baniek, zdejmowanie szwów. Prowadzone będą wizyty patronażowe u małych dzieci, pomoc osobom samotnym w dotarciu do szpitala lub Ośrodka Zdrowia, pielęgnacja odleżyn i innych długotrwałych ran, pobieranie prób do badań analitycznych w domu pacjenta, kontynuowanie pielęgnacji chorego po leczeniu w szpitalu, poradnictwo w sprawach medycznych i dotyczących zasad pielęgnacji chorego w domu, promocja zdrowia i zasad prawidłowego odżywiania, edukacja w zakresie ciąży i prawidłowej pielęgnacji dziecka, edukacja w zakresie przeciwdziałania chorobom społecznym i patologiom.
Prace nad przygotowaniem Ekumenicznej Stacji Opieki rozpoczęto latem ubiegłego roku. Przez ponad pół roku trwały uzgodnienia pomiędzy instytucjami ją tworzącymi na temat kształtu jej działalności. Postawiono sobie za cel, by dzieło to nie zostało zdominowane przez żaden z Kościołów, a było realizowane na zasadach partnerskich.
W międzyczasie rozpoczęto poszukiwania pomieszczeń, w których mogłaby mieścić się siedziba Stacji. Na mowy umowy najmu z dn. 25. stycznia 2002r. zawartej pomiędzy PKP S.A. Oddziałem Nieruchomości Zakładem we Wrocławiu, a Kurią Metropolitalną Wrocławską na miejsce działalności Ekumenicznej Stacji Opieki wybrano pomieszczenia, mieszczące się w budynku Dworca Kolejowego Wrocław Główny.
Powstanie placówki we Wrocławiu nie było przypadkowe. Metropolita Wrocławski od wielu lat troszczy się o dobrą współpracę ekumeniczną między Kościołami. Ponadto Wrocław jest miastem, w którym spotykają się różne kultury, religie.
Dzieło jest realizacją ekumenicznego programu charytatywnego, gdyż wszystkie trzy Kościoły dostrzegają ludzi ubogich, starych, którzy nie są należycie obsłużeni przez instytucje publiczne i niepubliczne.
Wyposażenie Ekumenicznej Stacji Opieki kosztowało około 350 tys. zł. Początkowo zatrudnione zostaną trzy pielęgniarki reprezentujące trzy Kościoły, które w domu u chorego będą bezpłatnie realizować zlecenia lekarskie. W przyszłości planuje się wzbogacić ofertę usług o zabiegi rehabilitacyjne. Osoby pragnące skorzystać z usług stacji wypełnią jedynie deklarację korzystania ze świadczonych usług.
Poświęcona placówka będzie kolejnym etapem ekumenicznego programu charytatywnego. Pierwszym przedsięwzięciem było Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom z roku 2000, kiedy to na plakatach pojawiły się loga organizacji charytatywnych trzech Kościołów: katolickiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego.
Ekumeniczna Stacja Opieki rozpocznie świadczenie usług medycznych po uzyskaniu wpisu do rejestru niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej prowadzonego przez Wojewodę Dolnośląskiego oraz podpisaniu umowy z Dolnośląską Regionalną Kasą Chorych.