Stanowisko w sprawie operacji Julii Pazgan | strona główna | Powstała pierwsza w Polsce Ekumeniczna Stacja Opieki |
Wakacyjne Dzieło Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
W najbliższą niedzielę, tj. 23. czerwca br. rozpoczyna się Wakacyjne Dzieło Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Tego dnia o godz. 19.26 z wrocławskiego Dworca Głównego odjedzie pierwszy pociąg z uczestnikami kolonii dla dzieci z rodzin biednych, wielodzietnych, zagrożonych patologiami, niepełnosprawnych oraz mieszkających w domach dziecka.
W bieżącym roku na koloniach zorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej oraz Parafialne Zespoły Caritas uczestniczyć będzie 4.055 osób. Na każdym dwutygodniowym turnusie (od 23 czerwca do 7 lipca, od 7 do 21 lipca, od 21 lipca do 4 sierpnia, od 4 do 18 sierpnia, od 18 sierpnia do 1 września) przebywać będzie 811 dzieci. Uczestnicy pochodzić będą z terenu archidiecezji wrocławskiej. Ponadto na zaproszenie wrocławskiej Caritas do Polski przybędzie 150-cio osobowa grupa dzieci z Ukrainy i Białorusi (głównie ze środowisk polonijnych).
Przygotowanie Wakacyjnego Dzieła rozpoczęło się zaraz po zakończeniu ubiegłorocznej akcji wakacyjnej. Od tego czasu w siedzibie wrocławskiej Caritas przyjmowane były podania od parafii, szkół, stowarzyszeń, domów dziecka oraz innych instytucji świeckich. W lutym bieżącego roku Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpatrzyła złożone podania i dokonała rezerwacji miejsc w swoich ośrodkach. Przez kolejne dwa miesiące trwała weryfikacja dzieci, prowadzona przez specjalne komisje kwalifikacyjne, które zostały powołane przez wybrane instytucje. W międzyczasie prowadzone były szkolenia dla kadry wychowawczej, których celem było ukazanie dziecka z rodziny dysfunkcyjnej i patologicznej według zagadnień: samopoznania i wzmocnienia samooceny, kształtowania umiejętności radzenia sobie ze stresem i złością, kształtowania umiejętności porozumiewania się, asertywności.
Tegoroczne kolonie zorganizowane zostały w ośrodkach wrocławskiej Caritas zlokalizowanych nad morzem: w Łebie (2 ośrodki) i Ulinii koło Łeby (woj. pomorskie) oraz w górach: w Pasterce i Sulistrowiczkach (woj. dolnośląskie).
Opiekę pedagogiczną i medyczną sprawować będą wykwalifikowani wychowawcy, pedagodzy, pielęgniarki. Tradycją stało się, że za duchową stronę kolonii odpowiadają alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
Kolonie organizowane przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zapewniają nie tylko wakacyjny wypoczynek, całodobowe utrzymanie i opiekę, ale także umożliwiają naukę właściwego zachowania, nabycia nawyków grzecznościowych, przygotowują do życia w społeczeństwie. Ostatniemu celowi służyć będą pogadanki na temat ochrony środowiska.
Koszty związane z transportem pokrywają uczestnicy, natomiast zakwaterowanie, pełne wyżywienie - Caritas Archidiecezji Wrocławskiej między innymi ze środków uzyskanych w ramach ubiegłorocznej akcji "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom". Łączny koszt organizacji wypoczynku wynosi 1,82 mln zł. W wyniku pozytywnego rozpatrzenia złożonych wniosków wrocławska Caritas uzyskała dofinansowanie ze strony: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Oddziału we Wrocławiu i Oddziału w Wałbrzychu, Urzędu Miasta Wrocławia, Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu. Wiele firm zadeklarowało przekazanie lub już przekazało produkty spożywcze, środki czystości oraz zabawki dla uczestników kolonii.