Dwa miłosierdzia | strona główna | Letnia Akcja Kolonijna 2016 „Wartościowa kolonia z Caritas” |
Jałmużna – talent i łaska
Historia Kościoła zna wielu wielkich jałmużników, ludzi oddających ubogim wszystko i żyjących ze względu na Boga dla nich. Św. Antoni Pustelnik, św. Franciszek, św. brat Albert Chmielowski, czy bł. Matka Teresa z Kalkuty to święci ubogich, dla których wypełnianie Słowa Bożego było codziennością.
Św. Paweł w liście do Rzymian zachęca: „Kto zajmuje się rozdawaniem, [niech to czyni] ze szczodrobliwością; (…), kto pełni uczynki miłosierdzia, [niech to czyni] ochoczo” (Rz 12,8). To wezwanie obecne jest również dziś w sercach wielu chrześcijan zaangażowanych w posługę miłosierdzia.
W Wołowie działalność charytatywna trwa nieprzerwanie od ponad 30 lat. – Oczywiście nasza pomaganie przybierało różne formy – opowiada Witold Stankiewicz, Prezes Parafialnego Zespołu. –Kiedyś prowadziliśmy sklep, z którego dochód przekazywaliśmy dla ubogich np. w postaci talonów żywnościowych. Dziś zbieramy żywność dla potrzebujących, włączamy się w akcje wrocławskiej Caritas, przygotowujemy wyprawki szkolne dla dzieci, zakupujemy żywność i sami doświadczamy miłosierdzia – podkreśla Pan Witold – nasze zaangażowanie to kwestia wyobraźni miłosierdzia wypływająca z Ewangelii – dodaje.
Podejmowanie wolontariatu na rzecz potrzebujących, dzielenie się jałmużną, pomoc potrzebującym w nas, ludziach Kościoła, wzbudza sam Bóg. Jest to działanie łaski. W wielu osobach to pragnienie jest na tyle silne, że popycha ich do bardzo konkretnego działania, można powiedzieć, że posiadają oni szczególny talent, talent miłosierdzia. Ale czy tego daru tak naprawdę nie odnalazłby w sobie każdy z nas? „Różne są dary łaski” pisał Apostoł, ale wezwanie do miłości, do podzielenia się z ubogim dotyczy każdego chrześcijanina, lecz w różnym wymiarze. W wielu parafiach działają grupy charytatywne, w 112 parafiach działają zespoły Caritas, w tym roku powstaną kolejne. Zawsze brakuje w nich rąk do pracy. Warto dołączyć do tych grup lub wspierać je w inny sposób. Często powstawanie nowych Zespołów Caritas inicjowane jest przez samych parafian, którzy zgłaszają się do proboszcza i wysuwają taką propozycję. Obecnie w ten sposób udziela się ponad 1000 osób w archidiecezji.