Obchody Światowego Dnia Chorego | strona główna | Wyniki wyborów na przewóz uczestników WTZ Dobroszyce |
19. Światowy Dzień Chorego
11 lutego 2011 r. przypada kolejny Światowy Dzień Chorego. Zapraszamy chorych i ich rodziny na ten dzień do Archikatedry Wrocławskiej na Mszę św. a następnie do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na poczęstunek.
Program obchodów:
Godz. 11.00
Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Siemieniewskiego w Archikatedrze Wrocławskiej
Godz. 12.15
Poczęstunek w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu - plac Katedralny 1
Godz. 12.45-13.45
Występy artystyczne w wykonaniu uczniów Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych
Serdecznie zapraszamy!
„Krwią Jego ran zostaliście uzdrowieni” (1 P 2,24)
„Każdego roku we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, które przypada 11 lutego, Kościół przeżywa Światowy Dzień Chorego. Sługa Boży Jan Paweł II pragnął, aby ten Dzień był okazją do refleksji nad tajemnicą cierpienia, a przede wszystkim aby uwrażliwiał nasze wspólnoty i społeczeństwa na chorych braci i siostry. Jeżeli każdy człowiek jest naszym bratem, to zwłaszcza słaby, cierpiący i potrzebujący opieki musi znaleźć się w centrum naszej uwagi, aby nikt nie czuł się zapomniany lub odrzucony”- czytamy w Papieskim Orędziu na Światowy Dzień Chorego 2011.
Papież zachęca pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i wszystkich tych, którzy z miłością poświęcają się służbie chorym, przynosząc ulgę w ich cierpieniu i roztaczając opiekę nad każdym chorym bratem i siostrą, w szpitalach, domach opieki i w rodzinach, by w twarzach osób chorych umieli zawsze dostrzegać Oblicze oblicz, czyli Chrystusa.
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 r. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego dnia 11 lutego, gdy Kościół Powszechny wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w którymś z sanktuarium maryjnych na świecie.
Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego zostało skierowane do całego Kościoła powszechnego jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele. Jan Paweł II ustanawiając Światowy Dzień Chorego zaznaczył, że: "Ma on na celu uwrażliwienie Ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu..."