Rekolekcje dla Pracowników Caritas Archidiecezji Wrocławskiej | strona główna | 19. Światowy Dzień Chorego |
Obchody Światowego Dnia Chorego
Ponad 300 osób przybyło na obchody dorocznego Światowego Dnia Chorego. Była uroczysta Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych a następnie agapa i część artystyczna.
„Chorzy są dziś w centrum naszej uwagi, ale i uwagi Pana Jezusa, bo nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci co się źle mają” – powiedział Ksiądz biskup Andrzej Siemieniewski podczas uroczystej Mszy świętej w Dniu Chorego.
To już po raz 19. obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego, który został ustanowiony przez Jana Pawła II w dniu wspomnienia Matki Bożej z Lourdes. 11 lutego 2011 r. o godz. 11.00 w Archikatedrze Wrocławskiej zebrało się prawie 400 osób.
Na wspólną modlitwę przybyli chorzy, samotni, cierpiący wraz ze swoimi opiekunami. Osoby indywidualne i chorzy ze specjalistycznych placówek i domów opieki z Wrocławia i spoza centrum. Nie zabrakło oczywiście podopiecznych z ośrodków prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
W homilii Ksiądz Biskup Andrzej Siemieniewski zwrócił uwagę na fakt, iż ludzie chorzy i cierpiący zajmują dużo miejsca w Ewangelii. Widzimy Pana Jezusa, który wzruszał się cierpieniem innych, dostrzegał je i szedł z pomocą. Znakiem i przedłużeniem tego dostrzegania jest sakrament chorych. Jezus uzdrawiał, pomagał i chciał, by ten gest pozostał – mówił Ksiądz Biskup.
Korzystając z tego daru, po homilii chorzy przyjęli sakrament namaszczenia chorych.
Ksiądz Biskup skierował naszą uwagę na ewangeliczne błogosławieństwa. One odnoszą się szczególnie do chorych. Błogosławieni są ubodzy, a choroba, to ubóstwo, którego doświadczamy, kiedy niedomagania fizyczne pozbawiają nas wielu pragnień. Błogosławieni są głodni, a choroba to głód pełni życiowych możliwości. Błogosławieni są ci, którzy płaczą, a choroba, to ból i łzy zawiązane z cierpieniem.
Chorzy mają prawo do naszej obecności, modlitwy i pamięci – podkreślał Ksiądz Biskup. Tu ważni są ci najbliżsi – rodzina ale i dalsi czyli sąsiedzi, znajomi, duszpasterze, służba zdrowia.
Dzień chorego to też dzień modlitw za wszystkich, którzy są przy chorych – mówił Ksiądz Biskup. Wspomniał o wolontariuszach, służbie zdrowia, duszpasterzach i tych wszystkich, którzy troszczą się o chorych.
Na drugą część lokalnych obchodów Światowego Dnia Chorego Dyrekcja Caritas zaprosiła wszystkich do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie była agapa i część artystyczna.
Stoły pełne kolorowych kanapek, sałatek, owoców i ciast cieszyły się ogromnym powodzeniem. A ciepła herbata i kawa były niezbędne w ten zimowy dzień. Posiłek był znakomity. Ksiądz biskup, który wraz z chorymi chętnie częstował się kanapkami ze szwedzkiego stołu, w podsumowaniu powiedział, że „taki piątek mógłby być codziennie”.
Po posiłku wszyscy zebrali się w drugiej części auli, gdzie czekało na nas dużo wrażeń artystycznych.
Najpierw były życzenia skierowane do Biskupa Andrzeja z racji piątej rocznicy otrzymania sakry biskupiej. Kwiaty wręczyły niepełnosprawne dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach.
Następnie na scenie artystyczne talenty prezentowali podopieczni kilku placówek. Uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 2 we Wrocławiu zaprezentowali program na instrumentach Orff'a.
Taniec nocne Mambo - wykonali uczniowie z Zespołu " ISKIERKI" działającego w ramach kółka artystycznego w SOSW Nr 9 we Wrocławiu przy ul. Wejherowskiej 28. Do muzyki Michela Jacksona taniec solowy wg własnego układu zaprezentował uczeń Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Ewangelickim Centrum diakonii i edukacji we Wrocławiu.
Z zapartym tchem wysłuchaliśmy też popisu wokalego, a na koniec wraz z aktorami z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Małkowicach uczestniczyliśmy w scenach z życia Jezusa w przedstawieniu „Ja jestem bramą”.
Niespodziankę dla chorych przygotowały także dzieci z przedszkola Sióstr Józefitek we Wrocławiu. Pięknie przebrani mali aktorzy zaprezentowali nam teatralne show: „ Księżniczka na ziarnku grochu”.
Występy artystyczne zrobiły ogromne wrażenie na widzach. Było wiele wzruszeń i wielki podziw dla talentu i pracowitości zarówno samych artystów, jak i ich opiekunów.
Głos zabrał też brat Roman z Głogowa od Cichych Pracowników Krzyża , który zapoznał nas z ideą działań prowadzonych przez stowarzyszenie i zaprosił do ich domu rekolekcyjno-rehabilitacyjnego w Głogowie.
Uroczyste spotkanie zakończyło się udzieleniem błogosławieństwa przez Księdza Biskupa Andrzeja Siemieniewskiego.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i za to wielkie świadectwo, jakie nam dali. Życzymy mocy Bożej i wielu dobrych ludzi wokół.
Wielkie podziękowania należą się także organizatorom. Zaangażowanie w przygotowanie spotkania było widoczne w wielu wymiarach. Na agapie zostało obsłużonych prawie 300 osób.
Szczęść Boże wszystkim!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów Światowego Dnia Chorego.
Jeśli ktoś z Państwa nie życzy sobie, by zdjęcie, na którym się znalazł, było umieszczone w naszej galerii prosimy o kontakt: 662 211 152