Święto Caritas | strona główna | Śniadanie Wielkanocne dla najuboższych i samotnych |
69. Tydzień Miłosierdzia
W dniach 7-13 kwietnia 2013 roku będziemy obchodzić kolejny Tydzień Miłosierdzia. Hasło tego tygodnia brzmi: Wiara żywa uczynkami.
W tym roku decyzją Episkopatu Polski Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Jest to okazja, by uświadomić sobie, że czyny miłosierdzia chrześcijańskiego mają swoje źródło w nieskończonym miłosierdziu Boga Ojca, który tak nas umiłował, że Syna swego nam ofiarował. Ta zmiana jeszcze wyraźniej wiąże wezwanie do miłosierdzia względem bliźnich z tajemnicą miłosierdzia Bożego. Kościół, będący - według słów bł. Jana Pawła II - „szczególnym świadkiem miłosierdzia”, stara się głosić prawdę o miłosierdziu Bożym, ale też nieść miłosierdzie każdemu, kto tego potrzebuje. Wielbić i głosić Boże Miłosierdzie najpełniej można czyniąc miłosierdzie, albowiem miłosierni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7).
Tydzień Miłosierdzia ma przypomnieć wszystkim wierzącym o obowiązku troski o ludzi ubogich i potrzebujących braterskiego wsparcia. Przed laty przypominał nam ks. Jan Twardowski, że „kochamy wciąż za mało i stale za późno”. A zatem „śpieszmy się kochać ludzi”, bo miłość bliźniego nie cierpi zwłoki, wręcz przeciwnie „miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5, 14).
Celem Tygodnia Miłosierdzia jest budzenie wrażliwości na potrzeby chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. To jest wyjątkowy czas budzenia w innych zapału charytatywnego i rozwijania „wyobraźni miłosierdzia”. Jest to czas modlitwy i refleksji, a także wspaniała okazja, by zastanawiać się jak wiarę przekładać na konkretne czyny. - Napisał Prymas Polski Józef Kowalczyk w liście z dnia 26.02.2013.
Komisja Charytatywna Konferencji Episkopatu Polski postanowiła, że obchodom 69. Tygodnia Miłosierdzia w 2013 roku będzie towarzyszyć hasło: „Wiara żywa uczynkami”. Hasło to nawiązuje do obchodzonego obecnie w Kościele powszechnym Roku Wiary oraz tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego głównym celem jest wzmocnienie świadectwa polskich katolików wobec ludzi niewierzących w Boga.
Do 300 parafii naszej archidiecezji trafiły materiały związane z Tygodniem Miłosierdzia: plakaty, zeszyty formacyjne z klatechezami dla szkół oraz zeszyty formacyjne z materiałami liturgiczno-homiletycznymi. Gorąco zachęcamy do realizacji tych treści na katechezach oraz podczas liturgii.
Prosimy o promowanie dzieł Caritas czynem i słowem oraz o wspieranie ich modlitwą.
Więcej o idei oraz o historii Tygodnia Miłosierdzia. Otwórz...
List Dyrektora Caritas Polska. Otwórz...
Co roku w przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się w sposób szczególny Parafialne Oddziały Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne. W Polsce działa obecnie ponad 4 tysiące Parafialnych Zespołów Caritas, w których pracuje ponad 38 tys. wolontariuszy oraz 1,5 tysiąca szkolnych kół Caritas angażujących w dzieła miłosierdzia 37 tys. młodzieży oraz 2 tys. opiekunów. Podejmowane przez nie działania przypominają, że dzieło miłosierdzia chrześcijańskiego jest sprawą całej wspólnoty Kościoła.
W Caritas Archidiecezji Wrocławskiej działa 100 PZC i 32 SKC oraz kilkudziesięciu wolontariuszy z Centrum Wolontariatu Caritas. W wolontariacie pracuje ok. 1500 osób.
Działania prowadzone przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej:
Działania na rzecz chorych i niepełnosprawnych
- Opieka nad osobami starszymi i chorymi w Domach Opieki. W naszych trzech placówkach w Dobroszycach, w Malczycach i w Henrykowie przebywa ok. 150 osób.
- Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób z niepełnasprawnością umysłową. W trzech naszych placówkach w Dobroszycach, w Henrykowie i w Małkowicach z zajęć korzysta 120 osób.
- Opieka pielęgniarska, położnicza, rehabilitacyjna. W naszych siedmiu placówkach w roku 2012 objęliśmy opieką 25 tys. osób.
- Badania mammograficzne. W roku 2012 przebadaliśmy 1280 kobiet.
Działania na rzecz dzieci i młodzieży
- Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy z internatem. W 2012 r. było 109 uczniów.
- Dom Dziecka. W roku 2012 przebywało 50 wychowanków.
- Opieka i wsparcie dla dzieci i młodzieży w Klubach środowiskowych. W naszych dwóch placówkach w roku 2012 objęto opieką 40 osób.
- Katolicka Szkoła Podstawowa. W roku 2012 uczęszczało 106 dzieci.
- Organizacja kolonii dla dzieci i młodzieży, w tym dla dzieci najuboższych. W roku 2012 skorzystało 370 dzieci.
Działania na rzecz bezdomnych i najuboższych
- Program PEAD – żywność unijna. Rozdaliśmy 617 ton żywności o łącznej wartości 1 170 687,55 zł. Programem zostało objętych 16 387 osób.
- Paczki żywnościowe świąteczne. W 2012 r. przygotowano wsparcie na święta w formie żywności dla 4500 osób.
- Akcja Złotówka dla Świętego Mikołaja – paczki świąteczne dla najuboższych dzieci oraz wsparcie dzieci wychowujących się bez rodziców. W roku 2012 rozdano 500 paczek, zebrane zostały też środki finansowe na rzecz Domu Dziecka.
- Jadłodajnie. W naszych trzech placówkach w roku 2012 wydano 365.650 posiłków.
- Wigilia dla bezdomnych i najuboższych. W roku 2012 uczestniczyło ponad 300 osób.
- Łaźnia dla bezdomnych. W roku 2012 skorzystało 6000 bezdomnych.
- Wykupywanie lekarstw. W roku 2012 wsparliśmy 1.380 osób.
Akcje i programy
- Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
- Jałmużna Wielkopostna
- Wielkanocne Dzieło Caritas
- Wyprawka dla żaczka
- Program "Skrzydła"
- Złotówka dla św. Mikołaja
- Adopcja na odległość
- Zbiórki żywności
- Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów
Wspieranie osób dotkniętych przez kataklizmy
- Pomoc osobom poszkodowanym w kataklizmach
- Pomoc osobom dotkniętym innymi zdarzeniami losowymi
W strukturach Caritas działają setki osób zaangażowanych w bezinteresowną pomoc na rzecz potrzebujących. Skupieni są oni w Parafialnych Zespołach Caritas ,w Szkolnych Kołach Caritas oraz w Centrum Wolontariatu Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.