Wrocław jak Watykan | strona główna | Sukces uczestniczki Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach |
Wizyta Studyjna w WarsztacieTerapii Zajęciowej W Małkowicach
Warsztat Terapii Zajęciowej w Małkowicach gościły przedstawicieli jednostek samorządowych oraz organizacji pozarządowych działających w sferze pomocy i integracji społecznej. Takie spotkania pozwalają dzielić się doświadczeniem i zaprezentować konkretne formy pomocy w integrowaniu osób niepełnosprawnych.
Dolnośląskie Forum Pomocy Społecznej wybierając nasz ośrodek na miejsce Wizyty Studyjnej chciało pokazać tę formę aktywizacji osób niepełnosprawnych uczestnikom spotkania. 14.11.2014 r. przedstawiciele Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz innych instytucji i organizacji pozarządowych współpracujących i współtworzących Dolnośląskie Forum Pomocy Społecznej wysłuchali prelekcji dotyczących najistotniejszych form pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, zapoznani zostali również z ofertą wsparcia dla osób niepełnosprawnych realizowaną przez powiat wrocławski. Całe spotkanie skoncentrowane było wokół tematu: . „Pomoc osobom niepełnosprawnym – współpraca gminy i powiatu”
Wizytę zakończyła prezentacja naszegoWarsztatuTerapii Zajęciowej. Dyrektor Warsztatu, Marcin Seretny, oprowadzając gości po ośrodku wskazywał na te formy wsparcia, które szczególnie przygotowują do życia w środowisku społecznym. Wskazywał na potrzebę nieustannego rozwoju umiejętności planowania komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach jako umiejętności niezbędnych w życiu.
Odwiedzając poszczególne pracownie Dyrektor wskazywał na ich sposób działania: Terapeuci wspólnie z psychologiem opracowują i realizują indywidualne programy terapii dla każdego uczestnika. Pozwalają one określić mocne strony każdej z osób, a także wyznaczają obszary, w których możliwe jest zdobycie nowych umiejętności. Po trzech miesiącach następuje zmiana pracowni. Dzięki temu każdy ma możliwość nauczenia się czegoś nowego i szerszego rozwijania swoich zainteresowań- wskazywał Marcin Seretny.
W naszej placówce wsparcie i rozwój odbywa się w kilku dziedzinach, skoncentrowanych wokół poszczególnych pracowni:
- W pracowni gospodarstwa domowego podopieczni uczą się przygotowywania prostych i bardziej skomplikowanych posiłków. Ponadto poznają zasady posługiwania się sprzętami i narzędziami kuchennymi. Podczas pobytu w pracowni rękodzieła zapoznają się z technikami hafciarskimi, w zależności od upodobań wykonują własnoręcznie obrazy igłą, malowane, poduszki lub zakładki do książek.
- Pracownia plastyczna daje szerokie możliwości poznania różnych technik plastycznych. Szkicują, rysują, malują i korzystając z wielu innych form pracy tworzą obrazy odzwierciedlające przyrodę, emocje i własne przeżycia.
- W pracowni modelarsko – ogrodniczej podopieczni poznają różne metody pracy stolarskiej, które wpływają na rozwój wrażliwości estetycznej oraz usprawniają percepcję wzrokową i wzrokowo-ruchową. Zadania w tej pracowni są dobrane odpowiednio do pór roku, bowiem założeniem jest także praca w ogrodzie i na działce.
- Zajęcia w pracowni komputerowo – dydaktycznej umożliwiają naukę obsługi komputera
i programów informatycznych. Uczestnicy uczą się korzystania z zasobów Internetu, co ma służyć także kształtowaniu ich umiejętności w zakresie preorientacji zawodowej. - W pracowni reedukacji z elementami muzykoterapii odbywają się zajęcia edukacyjne doskonalące umiejętność pisania, liczenia, czytania oraz poszerzające zakres wiedzy ogólnej. Metody i sposoby pracy dostosowane są do indywidualnych możliwości psychofizycznych i emocjonalnych podopiecznego.